Jämförelse · Kronobergs län
Lessebo vs Uppvidinge — vilket är bäst att bo i? Lessebo har 8 115 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Uppvidinge ett bättre värde på 29 och Lessebo på 20.
Lessebo
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Uppvidinge
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 115 8 911 10 605 529 Befolkningsförändring −2,1 % −1,7 % 0,2 % Medelålder 44,5 år 45,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,9 % 26,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,2 % 22,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 24,1 % 22,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Kommunal skattesats 33,81 % 33,80 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 2 232 kr/inv.
★
(bättre värde) 878 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 38,1 %
★
(bättre värde) 28,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 80 076 kr/inv. 80 440 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Meritvärde åk 9 225,6 poäng 232,4 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,2 poäng 234,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,5 % 83,3 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 % 74,5 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 221 213 kr 198 652 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,9 år
★
(bättre värde) 81,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar 11,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,0 % 7,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 %
★
(bättre värde) 93,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 64,7 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,1 % 6,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 %
★
(bättre värde) 55,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,4 % (2025) 85,2 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 266 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 529 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 10,3 % 7,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 %
★
(bättre värde) 6,7 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 355 400 kr 373 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,9 % 80,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 46,7 % 26,4 % – Inpendling, andel 29,8 % 33,9 % –
Boende Boende — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 27,5 % 21,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 119,26 kr/kvm 103,60 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38,73 kr/kvm 24,19 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 279 kr/kvm 263 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 427 kr/kvm 9 952 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 769 kr/kvm 2 965 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 12 776 kr/kvm 9 875 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 186,8 per 1 000 inv. 183,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 15,9 per 1 000 inv. 8,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 303,0 per 1 000 inv. 337,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 505,7 per 1 000 inv. 529,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,2 % −6,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 692 8 465 10 633 801 Mediannettoinkomst 270 100 kr/inv. 282 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 49,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 323 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,9 %
★
(bättre värde) 79,8 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,9 %
★
(bättre värde) 84,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,2 % 50,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 40,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 37,1 % (2025) 47,7 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,6 %
★
(bättre värde) 6,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Cykelväg per invånare 3,38 m/inv
★
(bättre värde) 0,30 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 63,4 %
★
(bättre värde) 62,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lessebo jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Uppvidinge
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 15,8 %
★
(bättre värde) 12,2 % 9,0 %
Sammanfattning Lessebo och Uppvidinge har nästan identisk kommunalskatt (33,81 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppvidinge (232,4 poäng) 6,8 poäng högre än Lessebo (225,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lessebo eller flytta till Uppvidinge .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lessebo eller Uppvidinge? Den totala kommunala skattesatsen är 33,81 % i Lessebo och 33,80 % i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lessebo eller Uppvidinge? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,6 poäng i Lessebo och 232,4 poäng i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Lessebo eller Uppvidinge? Lessebo har 8 115 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Uppvidinge är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 355 400 kr i Lessebo och 373 500 kr i Uppvidinge per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.