Jämförelse · Dalarnas län
Leksand vs Säter — vilket är bäst att bo i? Leksand har 16 167 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Leksand ett bättre värde på 36 och Säter på 16.
Leksand
36
nyckeltal i topp
vs 6 lika
Säter
16
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 167 11 222 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 47,4 år 45,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,4 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,7 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,0 % 8,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Meritvärde åk 9 229,3 poäng
★
(bättre värde) 214,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,8 poäng
★
(bättre värde) 215,7 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 80,4 % 88,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,3 %
★
(bättre värde) 71,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 11,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 184 076 kr 185 539 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Medellivslängd 82,9 år 82,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar
★
(bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,0 %
★
(bättre värde) 12,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 %
★
(bättre värde) 94,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,1 %
★
(bättre värde) 61,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 2,6 %
★
(bättre värde) 4,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,4 %
★
(bättre värde) 60,7 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 %
★
(bättre värde) 88,7 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 5 727 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 6 621 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % 2,6 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 %
★
(bättre värde) 2,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 200 kr 396 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,5 % 86,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 88,7 index (0–100)
★
(bättre värde) 71,5 index (0–100) – Utpendling, andel 30,4 % 56,3 % – Inpendling, andel 24,5 % 34,2 % –
Boende Boende — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 %
★
(bättre värde) 12,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 134,28 kr/kvm 115,67 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år
★
(bättre värde) 34 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 261 kr/kvm 241 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 24 595 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 21 429 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 27 195 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 163,9 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 28,3 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 327,6 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 520,2 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,2 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,6 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,3 % 0,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 281 11 093 10 633 801 Mediannettoinkomst 294 500 kr/inv. 295 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 17,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 % 86,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % 88,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,3 %
★
(bättre värde) 50,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 40,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 73,1 %
★
(bättre värde) 68,7 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Cykelväg per invånare 3,23 m/inv
★
(bättre värde) 2,35 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 70,7 %
★
(bättre värde) 57,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Leksand jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Säter
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 7,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 17,0 %
★
(bättre värde) 9,3 % 9,0 %
Sammanfattning Leksand och Säter har nästan identisk kommunalskatt (33,80 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Leksand (229,3 poäng) 14,6 poäng högre än Säter (214,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Leksand eller flytta till Säter .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Leksand eller Säter? Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Leksand och 34,30 % i Säter (2026). Leksand har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar i storleksordningen 175 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Leksand eller Säter? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,3 poäng i Leksand och 214,7 poäng i Säter (2025). Leksand har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Leksand eller Säter? Leksand har 16 167 invånare och Säter har 11 222 (2025). Leksand är alltså den största av de två kommunerna. Leksand har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Säter. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 200 kr i Leksand och 396 600 kr i Säter per år. Källa: SCB via Kolada.