Jämförelse · Dalarnas län
Hedemora vs Mora — vilket är bäst att bo i? Hedemora har 15 025 invånare och Mora har 20 419 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Mora ett bättre värde på 39 och Hedemora på 13.
Hedemora
13
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Folkmängd jämförs ej 15 025 20 419 10 605 529 Befolkningsförändring −1,7 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 46,4 år 46,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,0 % 20,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,5 % 9,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Meritvärde åk 9 195,6 poäng 213,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 197,6 poäng 213,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,6 % 86,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 64,1 % 72,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 212 084 kr 215 569 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,4 år 81,1 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,9 dagar
★
(bättre värde) 15,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 11,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,1 % 96,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 68,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,1 % 5,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % 64,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,4 % (2022) 93,2 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 665 per 100 000 inv. 8 023 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,1 % 3,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 3,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 375 800 kr 392 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % 85,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,1 index (0–100) (2025) 71,2 index (0–100) (2024) – Utpendling, andel 34,0 % 18,9 % – Inpendling, andel 29,0 % 25,2 % –
Boende Boende — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % 9,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,04 kr/kvm 69,10 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,67 kr/kvm 25,41 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm 111 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm
★
(bättre värde) 271 kr/kvm – Fastighetspris småhus 12 863 kr/kvm 18 696 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 672 kr/kvm 17 238 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 412 kr/kvm 22 533 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 182,5 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 74,4 per 1 000 inv. 55,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 312,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 551,7 per 1 000 inv. 530,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,8 % −0,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 642 20 064 10 633 801 Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv. 292 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 46,6 per 100 000 inv. 9,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 20 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,1 % 82,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,6 % 84,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,2 % 59,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 37,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 3,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Cykelväg per invånare 1,97 m/inv 3,11 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 68,6 % 79,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hedemora jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Mora
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 6,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % 11,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Hedemora har lägre kommunalskatt (34,15 %) jämfört med Mora (34,32 %), en skillnad på 0,17 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mora (213,0 poäng) 17,4 poäng högre än Hedemora (195,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hedemora eller flytta till Mora .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hedemora eller Mora? Den totala kommunala skattesatsen är 34,15 % i Hedemora och 34,32 % i Mora (2026). Hedemora har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,17 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hedemora eller Mora? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 195,6 poäng i Hedemora och 213,0 poäng i Mora (2026). Mora har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hedemora eller Mora? Hedemora har 15 025 invånare och Mora har 20 419 (2025). Mora är alltså den större av de två kommunerna. Mora har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Hedemora. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 800 kr i Hedemora och 392 600 kr i Mora per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.