Jämförelse · Jämtlands län
Härjedalen vs Östersund — vilket är bäst att bo i? Härjedalen har 10 117 invånare och Östersund har 64 963 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Östersund ett bättre värde på 30 och Härjedalen på 23.
Härjedalen
23
nyckeltal i topp
vs
Östersund
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 117 64 963 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 47,9 år 42,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,2 % 22,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 17,8 % 22,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,7 % 11,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Kommunal skattesats 34,17 % 33,72 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −3 752 kr/inv. 2 671 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 32,3 %
★
(bättre värde) 28,7 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 87 643 kr/inv. 79 997 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Meritvärde åk 9 226,1 poäng 229,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,8 poäng 230,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,8 % 84,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 76,3 %
★
(bättre värde) 71,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 189 649 kr 199 790 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år
★
(bättre värde) 81,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar
★
(bättre värde) 13,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 %
★
(bättre värde) 12,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,7 % 95,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,8 %
★
(bättre värde) 68,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 % 4,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % 69,1 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 86,7 % 79,4 % Anmälda brott 9 058 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 744 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 %
★
(bättre värde) 4,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,0 %
★
(bättre värde) 3,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 371 500 kr 388 200 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 15,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 %
★
(bättre värde) 84,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,1 index (0–100)
★
(bättre värde) 74,1 index (0–100) – Utpendling, andel 15,4 % 12,2 % – Inpendling, andel 9,3 % 20,7 % –
Boende Boende — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 8,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 105,79 kr/kvm 91,98 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,50 kr/kvm 22,25 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 140 kr/kvm 103 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 206 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 885 kr/kvm 27 000 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 33 192 kr/kvm 19 998 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 36 422 kr/kvm 27 971 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 223,7 per 1 000 inv. 224,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 110,4 per 1 000 inv. 165,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 382,1 per 1 000 inv. 164,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 716,3 per 1 000 inv. 555,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,5 % 1,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 110 65 118 10 633 801 Mediannettoinkomst 278 300 kr/inv. 298 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 38,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 83,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % 85,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,5 % 50,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv 3,05 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 42,4 % 90,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Härjedalen jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Östersund
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 8,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % 9,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Östersund har lägre kommunalskatt (33,72 %) jämfört med Härjedalen (34,17 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Östersund (229,3 poäng) 3,2 poäng högre än Härjedalen (226,1 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Härjedalen eller flytta till Östersund .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Härjedalen eller Östersund? Den totala kommunala skattesatsen är 34,17 % i Härjedalen och 33,72 % i Östersund (2026). Östersund har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Härjedalen eller Östersund? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,1 poäng i Härjedalen och 229,3 poäng i Östersund (2026). Östersund har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Härjedalen eller Östersund? Härjedalen har 10 117 invånare och Östersund har 64 963 (2025). Östersund är alltså den större av de två kommunerna. Östersund har ungefär 6,4 gånger fler invånare än Härjedalen. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 500 kr i Härjedalen och 388 200 kr i Östersund per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.