Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Hammarö vs Torsby — vilket är bäst att bo i?

Hammarö har 16 932 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 29 och Torsby på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Folkmängd jämförs ej 16 932 11 278 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 42,0 år 48,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,5 % 31,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 27,6 % 18,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 7,6 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Kommunal skattesats 35,05 % 34,30 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 6 258 kr/inv. 6 448 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 23,1 % 38,5 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 070 kr/inv. 79 430 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Meritvärde åk 9 230,1 poäng (bättre värde) 211,6 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,9 poäng (bättre värde) 212,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 91,1 % (bättre värde) 82,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,8 % (bättre värde) 73,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 234 914 kr 219 989 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,1 % 94,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar (2019) 85 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar (bättre värde) 14,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,8 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,9 % (2024) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 1,5 % (2024) 8,1 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,9 % (2024) 56,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,3 % 22,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 4,6 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Anmälda brott 4 740 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 310 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,0 % 3,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 1,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 461 700 kr (bättre värde) 383 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,5 % (bättre värde) 83,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100) 83,8 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 72,1 % 17,4 % –
Inpendling, andel 49,5 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Insamlat kommunalt avfall 545 kg/inv 512 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (bättre värde) 16 % –
Andel elbilar 7,2 % (bättre värde) 2,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,95 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,99 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,0 % (bättre värde) 10,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 161,88 kr/kvm 135,86 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,38 kr/kvm 15,14 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm (bättre värde) 266 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 31 427 kr/kvm 11 293 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 19 516 kr/kvm 17 179 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 34 040 kr/kvm 19 004 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 77,5 per 1 000 inv. 227,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 114,6 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 244,0 per 1 000 inv. 375,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 436,1 per 1 000 inv. 620,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,6 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 800 10 852 10 633 801
Mediannettoinkomst 346 800 kr/inv. (bättre värde) 283 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 5,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 8,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 301 kr/inv. 433 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 90,2 % (bättre värde) 76,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 90,4 % (bättre värde) 81,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 % (bättre värde) 42,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 % (2021) 17,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 348 kr/elev (2021) 893 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,62 lån/inv 5,58 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,0 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv (bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 95,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % (bättre värde) 32,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 8,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 15,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hammarö jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Torsby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 59,1 % (bättre värde) 27,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Torsby har lägre kommunalskatt (34,30 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (230,1 poäng) 18,5 poäng högre än Torsby (211,6 poäng). Medianinkomsten är 20 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Torsby (383 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hammarö eller flytta till Torsby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hammarö eller Torsby?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,05 % i Hammarö och 34,30 % i Torsby (2026). Torsby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hammarö eller Torsby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,1 poäng i Hammarö och 211,6 poäng i Torsby (2026). Hammarö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 18,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hammarö eller Torsby?

Hammarö har 16 932 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Hammarö är alltså den större av de två kommunerna. Hammarö har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Torsby. Medianinkomsten (20–64 år) är 461 700 kr i Hammarö och 383 500 kr i Torsby per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 49 jämförbara nyckeltal mellan Hammarö och Torsby.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.