Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Sunne vs Torsby — vilket är bäst att bo i?

Sunne har 13 354 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Torsby ett bättre värde på 26 och Sunne på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Folkmängd jämförs ej 13 354 11 278 10 605 529
Befolkningsförändring 0,0 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 46,1 år 48,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 31,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,7 % 18,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,8 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Kommunal skattesats 33,75 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 3 209 kr/inv. 6 448 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,5 % (bättre värde) 38,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 169 kr/inv. 79 430 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Meritvärde åk 9 214,2 poäng (bättre värde) 211,6 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,9 poäng (bättre värde) 212,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,2 % 82,0 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 69,1 % 73,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 191 142 kr 219 989 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,9 barn/årsarbetare (2024) 4,7 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,2 % 94,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 147 dagar 85 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,3 dagar (bättre värde) 14,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,4 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,9 % (2024) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,9 % (2024) 8,1 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 55,9 % (2024) 56,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,0 % 22,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,1 % (bättre värde) 4,6 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,0 % – 79,4 %
Anmälda brott 7 473 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 310 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 % 3,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,7 % 1,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 380 000 kr 383 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,0 % 83,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 83,2 index (0–100) 83,8 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 28,8 % 17,4 % –
Inpendling, andel 18,5 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Insamlat kommunalt avfall 527 kg/inv 512 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 10 % 16 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,5 % (bättre värde) 2,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,42 ton CO2-ekv/inv 4,99 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,5 % 10,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 106,53 kr/kvm (bättre värde) 135,86 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,49 kr/kvm 15,14 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 291 kr/kvm 266 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 15 573 kr/kvm 11 293 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 954 kr/kvm 17 179 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 838 kr/kvm 19 004 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 148,9 per 1 000 inv. 227,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 34,9 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 338,0 per 1 000 inv. 375,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 521,8 per 1 000 inv. 620,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 6,7 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,1 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 270 10 852 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 200 kr/inv. (bättre värde) 283 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 22,5 per 100 000 inv. 8,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 208 kr/inv. 433 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,7 % (bättre värde) 76,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,5 % (bättre värde) 81,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,4 % (bättre värde) 42,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Elever i kulturskola, andel – 17,9 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 140 kr/elev (2020) 893 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,67 lån/inv 5,58 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,1 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Cykelväg per invånare 3,46 m/inv (bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,8 % (bättre värde) 95,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 26,5 % 32,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % 8,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 15,0 % 15,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Sunne jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sunne Torsby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,5 % (bättre värde) 27,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Sunne har lägre kommunalskatt (33,75 %) jämfört med Torsby (34,30 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sunne (214,2 poäng) 2,6 poäng högre än Torsby (211,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Sunne eller flytta till Torsby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Sunne eller Torsby?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Sunne och 34,30 % i Torsby (2026). Sunne har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Sunne eller Torsby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,2 poäng i Sunne och 211,6 poäng i Torsby (2026). Sunne har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Sunne eller Torsby?

Sunne har 13 354 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Sunne är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 000 kr i Sunne och 383 500 kr i Torsby per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 49 jämförbara nyckeltal mellan Sunne och Torsby.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.