Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Säffle vs Torsby — vilket är bäst att bo i?

Säffle har 14 756 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Torsby ett bättre värde på 30 och Säffle på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Folkmängd jämförs ej 14 756 11 278 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 47,3 år 48,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,4 % 31,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,1 % 18,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,4 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Kommunal skattesats 33,80 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 2 011 kr/inv. 6 448 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 40,2 % (bättre värde) 38,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 147 kr/inv. 79 430 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Meritvärde åk 9 195,3 poäng 211,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 194,6 poäng 212,4 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 66,5 % 82,0 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 46,5 % 73,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,9 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 201 537 kr 219 989 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,1 % 94,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 57 dagar (bättre värde) 85 dagar –

Hälsa

Hälsa — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,8 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar 14,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,1 % (2022) (bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,0 % (2022) (bättre värde) 8,1 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,1 % (2022) (bättre värde) 56,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,7 % 22,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,9 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,9 % – 79,4 %
Anmälda brott 8 889 per 100 000 inv. 8 310 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,7 % 3,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 1,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 365 600 kr 383 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 83,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 83,8 index (0–100) –
Utpendling, andel 29,3 % 17,4 % –
Inpendling, andel 24,6 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Insamlat kommunalt avfall 497 kg/inv (bättre värde) 512 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % 16 % –
Andel elbilar 1,9 % 2,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,30 ton CO2-ekv/inv 4,99 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,4 % 10,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 119,38 kr/kvm (bättre värde) 135,86 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,87 kr/kvm 15,14 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm 266 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 11 337 kr/kvm 11 293 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 937 kr/kvm 17 179 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 164 kr/kvm 19 004 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,7 per 1 000 inv. 227,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 55,1 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 319,7 per 1 000 inv. 375,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 552,7 per 1 000 inv. 620,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,5 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,3 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 149 10 852 10 633 801
Mediannettoinkomst 272 700 kr/inv. 283 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 47,4 per 100 000 inv. 8,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 433 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,9 % (bättre värde) 76,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % (bättre värde) 81,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,5 % (bättre värde) 42,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Elever i kulturskola, andel 10,1 % 17,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 782 kr/elev (2024) 893 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,80 lån/inv (bättre värde) 5,58 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 44,9 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,9 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Cykelväg per invånare 3,51 m/inv (bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,3 % (bättre värde) 95,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,6 % (bättre värde) 32,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,6 % 8,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,1 % 15,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Säffle jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Torsby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,2 % (bättre värde) 27,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Säffle har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Torsby (34,30 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Torsby (211,6 poäng) 16,3 poäng högre än Säffle (195,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Säffle eller flytta till Torsby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Säffle eller Torsby?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Säffle och 34,30 % i Torsby (2026). Säffle har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Säffle eller Torsby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 195,3 poäng i Säffle och 211,6 poäng i Torsby (2026). Torsby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 16,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Säffle eller Torsby?

Säffle har 14 756 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Säffle är alltså den större av de två kommunerna. Säffle har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Torsby. Medianinkomsten (20–64 år) är 365 600 kr i Säffle och 383 500 kr i Torsby per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Säffle och Torsby.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.