Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Habo vs Mullsjö — vilket är bäst att bo i?

Habo har 13 511 invånare och Mullsjö har 7 546 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 43 och Mullsjö på 9.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Folkmängd jämförs ej 13 511 7 546 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 39,5 år 43,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,6 % 24,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 29,9 % 24,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,2 % 12,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Kommunal skattesats 33,93 % (bättre värde) 34,10 % 32,38 %
Årets resultat 3 600 kr/inv. (bättre värde) 640 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 47,5 % (bättre värde) 19,6 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 846 kr/inv. 70 742 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Meritvärde åk 9 230,1 poäng (bättre värde) 203,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 232,4 poäng (bättre värde) 207,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,9 % (bättre värde) 78,2 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,3 % (bättre värde) 62,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare (bättre värde) 12,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 233 190 kr 181 045 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95 % (bättre värde) 88 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 87 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar 86 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Medellivslängd 83,2 år (bättre värde) 82,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,7 dagar (bättre värde) 11,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % (bättre värde) 11,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % (bättre värde) 93,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,7 % (bättre värde) 70,0 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,7 % (bättre värde) 6,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,3 % (bättre värde) 62,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 26,5 % (bättre värde) 26,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 3,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,7 % 79,4 %
Anmälda brott 5 088 per 100 000 inv. (bättre värde) 6 658 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % (bättre värde) 3,7 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 425 600 kr (bättre värde) 393 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,6 % (bättre värde) 85,9 % 80,9 %
Utpendling, andel 63,8 % 54,8 %
Inpendling, andel 42,8 % 36,4 %

Miljö

Miljö — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Insamlat kommunalt avfall 414 kg/inv (bättre värde) 507 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % 37 % (bättre värde)
Andel elbilar 8,6 % (bättre värde) 5,9 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,82 ton CO2-ekv/inv 3,04 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,3 % 8,9 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,15 kr/kvm (bättre värde) 81,64 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år 19 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm (bättre värde) 297 kr/kvm
Fastighetspris småhus 25 229 kr/kvm 15 923 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 329 kr/kvm 14 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 701 kr/kvm 25 801 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 71,3 per 1 000 inv. 136,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 43,2 per 1 000 inv. 28,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 258,7 per 1 000 inv. 290,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 373,1 per 1 000 inv. 456,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 7,3 % 2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 922 7 617 10 633 801
Mediannettoinkomst 330 600 kr/inv. (bättre värde) 295 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 22 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,0 % (bättre värde) 86,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 92,0 % (bättre värde) 89,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,9 % (bättre värde) 55,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Elever i kulturskola, andel 27,2 % (bättre värde) 14,8 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 116 kr/elev (bättre värde) 1 954 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,93 lån/inv (bättre värde) 4,51 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,8 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,9 % (bättre värde) 8,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Cykelväg per invånare 2,09 m/inv 4,69 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % (bättre värde) 99,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 % 60,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % (bättre värde) 1,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 1,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 10,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Habo jämfört med Mullsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Mullsjö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 48,2 % (bättre värde) 36,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Habo och Mullsjö har nästan identisk kommunalskatt (33,93 % respektive 34,10 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (230,1 poäng) 26,2 poäng högre än Mullsjö (203,9 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Habo (425 600 kr) än i Mullsjö (393 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Habo eller flytta till Mullsjö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Habo eller Mullsjö?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,93 % i Habo och 34,10 % i Mullsjö (2026). Habo har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,17 procentenheter motsvarar i storleksordningen 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Habo eller Mullsjö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,1 poäng i Habo och 203,9 poäng i Mullsjö (2025). Habo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 26,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Habo eller Mullsjö?

Habo har 13 511 invånare och Mullsjö har 7 546 (2025). Habo är alltså den största av de två kommunerna. Habo har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Mullsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 425 600 kr i Habo och 393 300 kr i Mullsjö per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare