Jämförelse · Jönköpings län
Gislaved vs Habo — vilket är bäst att bo i? Gislaved har 28 641 invånare och Habo har 13 511 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 38 och Gislaved på 12.
Gislaved
12
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 13 511 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 39,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 18,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 29,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,5 % 8,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Meritvärde åk 9 216,8 poäng 227,2 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,5 poäng 227,6 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,5 % 88,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,5 % 76,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 233 190 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,2 år 83,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 10,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % 95,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 %
★
(bättre värde) 73,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 3,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 72,3 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % – 79,4 % Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv. 5 088 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,6 % 3,6 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr 425 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 89,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100) – – Utpendling, andel 22,9 % 63,8 % – Inpendling, andel 26,4 % 42,8 % –
Boende Boende — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 11,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm 78,15 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,72 kr/kvm 19,12 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm 123 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm
★
(bättre värde) 218 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 25 229 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 20 329 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 20 701 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 71,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 43,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 258,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 373,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv. 4,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % 7,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 13 922 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv. 330 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,3 % 89,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 91,7 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 60,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 3,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,09 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 %
★
(bättre värde) 54,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Habo
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % 7,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 2,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 %
★
(bättre värde) 9,6 % 9,0 %
Sammanfattning Gislaved har lägre kommunalskatt (33,75 %) jämfört med Habo (33,93 %), en skillnad på 0,18 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (227,2 poäng) 10,4 poäng högre än Gislaved (216,8 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Habo (425 600 kr) än i Gislaved (387 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Habo .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Habo? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 33,93 % i Habo (2026). Gislaved har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,18 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Habo? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,8 poäng i Gislaved och 227,2 poäng i Habo (2026). Habo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gislaved eller Habo? Gislaved har 28 641 invånare och Habo har 13 511 (2025). Gislaved är alltså den större av de två kommunerna. Gislaved har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Habo. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 425 600 kr i Habo per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.