Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Habo vs Nässjö — vilket är bäst att bo i?

Habo har 13 511 invånare och Nässjö har 31 474 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 38 och Nässjö på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Folkmängd jämförs ej 13 511 31 474 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 39,5 år 42,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,6 % 22,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 29,9 % 23,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,2 % 20,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Kommunal skattesats 33,93 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 3 600 kr/inv. (bättre värde) 2 412 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 47,5 % (bättre värde) 45,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 846 kr/inv. 76 644 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Meritvärde åk 9 227,2 poäng (bättre värde) 220,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,6 poäng (bättre värde) 223,5 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,2 % (bättre värde) 83,5 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,8 % (bättre värde) 67,9 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 233 190 kr 199 640 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95,3 % (bättre värde) 88,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 87 % (bättre värde) 82 % 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar (2024) 59 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,2 år (bättre värde) 80,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,7 dagar (bättre värde) 12,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % (bättre värde) 94,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,7 % 74,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,7 % (bättre värde) 10,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,3 % (bättre värde) 62,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,5 % 34,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Anmälda brott 5 088 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 272 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,6 % (bättre värde) 8,0 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 6,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 425 600 kr (bättre värde) 377 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,6 % (bättre värde) 80,8 % 80,9 %
Utpendling, andel 63,8 % 35,4 % –
Inpendling, andel 42,8 % 27,2 % –

Miljö

Miljö — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Insamlat kommunalt avfall 483 kg/inv 373 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % 13 % (bättre värde) –
Andel elbilar 8,6 % (bättre värde) 5,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,82 ton CO2-ekv/inv 3,44 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,3 % (bättre värde) 19,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,15 kr/kvm (bättre värde) 113,08 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,12 kr/kvm (bättre värde) 23,74 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm 116 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm 193 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 25 229 kr/kvm 15 478 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 329 kr/kvm 11 244 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 701 kr/kvm 21 609 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 71,3 per 1 000 inv. 192,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 43,2 per 1 000 inv. 50,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 258,7 per 1 000 inv. 251,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 373,1 per 1 000 inv. 494,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 7,3 % −0,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 922 31 202 10 633 801
Mediannettoinkomst 330 600 kr/inv. (bättre värde) 290 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 108 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,9 % (bättre värde) 82,1 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,7 % (bättre värde) 84,5 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,9 % (bättre värde) 48,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Elever i kulturskola, andel 27,2 % (bättre värde) 10,3 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 116 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 596 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,93 lån/inv 5,47 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,9 % (bättre värde) 6,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Cykelväg per invånare 2,09 m/inv 2,88 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 % 81,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % (bättre värde) 6,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 11,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Habo jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Nässjö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 48,2 % (bättre värde) 35,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Habo har lägre kommunalskatt (33,93 %) jämfört med Nässjö (34,30 %), en skillnad på 0,37 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (227,2 poäng) 6,4 poäng högre än Nässjö (220,8 poäng). Medianinkomsten är 13 % högre i Habo (425 600 kr) än i Nässjö (377 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Habo eller flytta till Nässjö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Habo eller Nässjö?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,93 % i Habo och 34,30 % i Nässjö (2026). Habo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,37 procentenheter motsvarar ungefär 80 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Habo eller Nässjö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,2 poäng i Habo och 220,8 poäng i Nässjö (2026). Habo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Habo eller Nässjö?

Habo har 13 511 invånare och Nässjö har 31 474 (2025). Nässjö är alltså den större av de två kommunerna. Nässjö har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Habo. Medianinkomsten (20–64 år) är 425 600 kr i Habo och 377 500 kr i Nässjö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Habo och Nässjö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.