Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Gnesta vs Oxelösund — vilket är bäst att bo i?

Gnesta har 11 343 invånare och Oxelösund har 11 962 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Gnesta ett bättre värde på 34 och Oxelösund på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Folkmängd jämförs ej 11 343 11 962 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 44,8 år 46,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,4 % 28,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,4 % 21,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,7 % 20,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Kommunal skattesats 32,95 % (bättre värde) 33,05 % 32,38 %
Årets resultat 2 005 kr/inv. 4 079 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 25,5 % (bättre värde) 20,2 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 693 kr/inv. 72 026 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Meritvärde åk 9 225,3 poäng (bättre värde) 202,5 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,1 poäng (bättre värde) 203,6 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,1 % (bättre värde) 82,3 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,1 % (bättre värde) 62,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare (bättre värde) 12,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 200 872 kr 181 245 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84 % (bättre värde) 70 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 87 % (bättre värde) 63 % 79 %
Väntetid till äldreboende 124 dagar 93 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Medellivslängd 82,0 år (bättre värde) 80,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,9 dagar 13,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,4 % 11,8 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 87,8 % 95,8 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,7 % (bättre värde) 60,5 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,7 % (bättre värde) 9,0 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % (bättre värde) 60,3 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 28,4 % (bättre värde) 29,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % (bättre värde) 5,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,8 % (bättre värde) 85,1 % 79,4 %
Anmälda brott 9 166 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 120 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,2 % (bättre värde) 6,4 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 % (bättre värde) 5,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 396 700 kr 402 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,8 % (bättre värde) 79,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,0 index (0–100) 82,8 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 58,8 % 44,1 %
Inpendling, andel 33,8 % 45,7 %

Miljö

Miljö — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Insamlat kommunalt avfall 504 kg/inv 405 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 45 % (bättre värde) 35 %
Andel elbilar 6,3 % (bättre värde) 4,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,42 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 136,99 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,6 % (bättre värde) 12,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 158,86 kr/kvm 92,15 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36 kr/år 25 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 113 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 290 kr/kvm 156 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 29 795 kr/kvm 22 794 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 22 551 kr/kvm 8 012 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 39 069 kr/kvm 32 125 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 152,0 per 1 000 inv. 185,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 171,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 265,6 per 1 000 inv. 190,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 464,8 per 1 000 inv. 547,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 13,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −0,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 275 11 855 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 000 kr/inv. (bättre värde) 293 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 58,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 84,0 % (bättre värde) 80,0 % (2025)
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 88,0 % (bättre värde) 85,0 % (2025)
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,8 % (bättre värde) 48,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Elever i kulturskola, andel 22,7 % (bättre värde) 12,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 090 kr/elev 1 052 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,82 lån/inv (bättre värde) 4,79 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,7 % 65,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % (bättre värde) 7,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Cykelväg per invånare 1,74 m/inv 5,45 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,3 % 86,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 6,9 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 12,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gnesta jämfört med Oxelösund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Oxelösund Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 40,1 % (bättre värde) 31,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Gnesta och Oxelösund har nästan identisk kommunalskatt (32,95 % respektive 33,05 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnesta (225,3 poäng) 22,8 poäng högre än Oxelösund (202,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnesta eller flytta till Oxelösund.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gnesta eller Oxelösund?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Gnesta och 33,05 % i Oxelösund (2026). Gnesta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gnesta eller Oxelösund?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,3 poäng i Gnesta och 202,5 poäng i Oxelösund (2025). Gnesta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 22,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Gnesta eller Oxelösund?

Gnesta har 11 343 invånare och Oxelösund har 11 962 (2025). Oxelösund är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 700 kr i Gnesta och 402 100 kr i Oxelösund per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare