Jämförelse · Jönköpings län
Gislaved vs Tranås — vilket är bäst att bo i? Gislaved har 28 641 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Gislaved ett bättre värde på 28 och Tranås på 25.
Gislaved
28
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Tranås
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 18 555 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 44,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,5 % 16,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Meritvärde åk 9 216,8 poäng
★
(bättre värde) 213,0 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,5 poäng
★
(bättre värde) 214,4 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,5 % 78,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,5 % 65,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 200 131 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,2 år 82,4 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 8,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 8,6 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % 95,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 %
★
(bättre värde) 69,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 5,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 70,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % 79,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 355 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 6,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr
★
(bättre värde) 384 700 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 10,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 %
★
(bättre värde) 80,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100) 79,3 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 22,9 % 24,0 % – Inpendling, andel 26,4 % 23,9 % –
Boende Boende — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 11,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm
★
(bättre värde) 85,15 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,72 kr/kvm
★
(bättre värde) 27,16 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 133 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm
★
(bättre värde) 222 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 16 840 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 14 904 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 26 468 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 243,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 67,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 215,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 526,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % −1,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 18 125 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 287 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 21,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 40 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,3 % 84,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 86,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 51,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 34,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 6,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv
★
(bättre värde) 4,09 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 %
★
(bättre värde) 52,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Tranås
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % 8,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 % 13,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gislaved och Tranås har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gislaved (216,8 poäng) 3,8 poäng högre än Tranås (213,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Tranås .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Tranås? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 33,77 % i Tranås (2026). Gislaved har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Tranås? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,8 poäng i Gislaved och 213,0 poäng i Tranås (2026). Gislaved har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gislaved eller Tranås? Gislaved har 28 641 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Gislaved är alltså den större av de två kommunerna. Gislaved har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Tranås. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 384 700 kr i Tranås per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.