Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Mora vs Rättvik — vilket är bäst att bo i?

Mora har 20 419 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Mora ett bättre värde på 26 och Rättvik på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Folkmängd jämförs ej 20 419 10 978 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % −0,2 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 49,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 34,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,2 % 17,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,4 % 7,5 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Kommunal skattesats 34,32 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 674 kr/inv. 29 695 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 41,0 % 69,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 207 kr/inv. 77 222 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Meritvärde åk 9 213,0 poäng 223,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,2 poäng 223,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,6 % 88,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,2 % 73,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 215 569 kr 210 970 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,7 % 92,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % 82 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 98 dagar (2025) 29 dagar (2018) –

Hälsa

Hälsa — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,1 år 82,8 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,6 dagar 15,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % (bättre värde) 12,8 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,5 % (bättre värde) 96,3 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (bättre värde) 65,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,1 % 5,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,6 % (bättre värde) 63,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,3 % 22,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % (bättre värde) 3,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 % (2024) 94,8 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 023 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 829 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,5 % (bättre värde) 4,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % (bättre värde) 3,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 392 600 kr (bättre värde) 375 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % (bättre värde) 84,4 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,2 index (0–100) – –
Utpendling, andel 18,9 % 36,5 % –
Inpendling, andel 25,2 % 23,6 % –

Miljö

Miljö — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Insamlat kommunalt avfall 449 kg/inv 395 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % (2025) 32 % (2024) –
Andel elbilar 3,7 % 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,84 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 17,51 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,3 % 8,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 69,10 kr/kvm (bättre värde) 125,35 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,41 kr/kvm (bättre värde) 31,56 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 111 kr/kvm (bättre värde) 142 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 261 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 18 696 kr/kvm 18 132 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 17 238 kr/kvm 14 826 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 22 533 kr/kvm 19 617 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 162,2 per 1 000 inv. 144,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 55,3 per 1 000 inv. 63,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 312,5 per 1 000 inv. 325,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 530,2 per 1 000 inv. 534,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv. 5,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,4 % −0,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 20 064 10 931 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv. (bättre värde) 276 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 9,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 36,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 20 kr/inv. 946 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,9 % 84,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,8 % 85,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,2 % (bättre värde) 50,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Elever i kulturskola, andel 11,9 % (bättre värde) 11,4 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 882 kr/elev (2024) 1 255 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,69 lån/inv 5,09 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,4 % (2024) 73,3 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,4 % (bättre värde) 4,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Cykelväg per invånare 3,11 m/inv (bättre värde) 1,78 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 % (bättre värde) 62,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 7,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,3 % (bättre värde) 8,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mora jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Rättvik Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,3 % (bättre värde) 34,4 % 48,5 %

Sammanfattning

Rättvik har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Mora (34,32 %), en skillnad på 0,52 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Rättvik (223,3 poäng) 10,3 poäng högre än Mora (213,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mora eller flytta till Rättvik.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mora eller Rättvik?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,32 % i Mora och 33,80 % i Rättvik (2026). Rättvik har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,52 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mora eller Rättvik?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,0 poäng i Mora och 223,3 poäng i Rättvik (2026). Rättvik har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mora eller Rättvik?

Mora har 20 419 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Mora är alltså den större av de två kommunerna. Mora har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Rättvik. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 600 kr i Mora och 375 400 kr i Rättvik per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2018–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Mora och Rättvik.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.