Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Eskilstuna vs Gnesta — vilket är bäst att bo i?

Eskilstuna har 106 789 invånare och Gnesta har 11 343 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Gnesta ett bättre värde på 31 och Eskilstuna på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Folkmängd jämförs ej 106 789 11 343 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −1,0 % 0,2 %
Medelålder 42,2 år 44,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,9 % 25,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,7 % 23,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 26,8 % 13,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Kommunal skattesats 32,85 % (bättre värde) 32,95 % 32,38 %
Årets resultat 3 005 kr/inv. (bättre värde) 2 005 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 24,2 % 25,5 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 021 kr/inv. 74 693 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Meritvärde åk 9 225,1 poäng 233,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,9 poäng 233,0 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,4 % 86,8 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 69,2 % 76,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,6 elever/lärare 12,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 055 kr 200 872 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 82,1 % 84,1 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 87 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 32 dagar (bättre värde) 124 dagar –

Hälsa

Hälsa — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år 82,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,6 dagar (bättre värde) 13,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 12,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % (bättre värde) 87,8 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,8 % (2024) 67,7 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,1 % (2024) 6,7 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % (2024) 64,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 36,8 % 28,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,1 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,2 % 87,8 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 14 987 per 100 000 inv. 9 166 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Arbetslöshet 18–65 år 11,1 % 4,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,6 % 4,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 371 100 kr 396 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,6 per 1 000 inv. 10,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,6 % 81,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,1 index (0–100) (bättre värde) 73,0 index (0–100) –
Utpendling, andel 17,9 % 58,8 % –
Inpendling, andel 18,5 % 33,8 % –

Miljö

Miljö — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Insamlat kommunalt avfall 380 kg/inv (bättre värde) 483 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 36 % 45 % (bättre värde) –
Andel elbilar 6,0 % 6,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,35 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,42 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,4 % 10,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 68,14 kr/kvm (bättre värde) 158,86 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18,40 kr/kvm (bättre värde) 36,28 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm (bättre värde) 290 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 25 191 kr/kvm 29 795 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 593 kr/kvm 22 551 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 31 926 kr/kvm 39 069 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 258,3 per 1 000 inv. 152,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 95,8 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 155,3 per 1 000 inv. 265,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 509,4 per 1 000 inv. 464,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,2 % −0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 105 513 11 275 10 633 801
Mediannettoinkomst 286 300 kr/inv. 301 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 101,1 per 100 000 inv. 17,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 83,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,6 % 85,9 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,1 % 56,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 55,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Elever i kulturskola, andel 7,4 % 22,7 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 976 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 090 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,19 lån/inv 5,82 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 34,5 % 56,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % 4,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Cykelväg per invånare 2,42 m/inv (bättre värde) 1,74 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,5 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 85,4 % (bättre värde) 67,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 3,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Eskilstuna jämfört med Gnesta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Gnesta Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 39,9 % 40,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Eskilstuna har lägre kommunalskatt (32,85 %) jämfört med Gnesta (32,95 %), en skillnad på 0,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnesta (233,0 poäng) 7,9 poäng högre än Eskilstuna (225,1 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Gnesta (396 700 kr) än i Eskilstuna (371 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Eskilstuna eller flytta till Gnesta.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Eskilstuna eller Gnesta?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,85 % i Eskilstuna och 32,95 % i Gnesta (2026). Eskilstuna har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar ungefär 20 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Eskilstuna eller Gnesta?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,1 poäng i Eskilstuna och 233,0 poäng i Gnesta (2026). Gnesta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Eskilstuna eller Gnesta?

Eskilstuna har 106 789 invånare och Gnesta har 11 343 (2025). Eskilstuna är alltså den större av de två kommunerna. Eskilstuna har ungefär 9,4 gånger fler invånare än Gnesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 100 kr i Eskilstuna och 396 700 kr i Gnesta per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Eskilstuna och Gnesta.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.