Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Bollnäs vs Söderhamn — vilket är bäst att bo i?

Bollnäs har 26 018 invånare och Söderhamn har 24 163 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Bollnäs ett bättre värde på 32 och Söderhamn på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 24 163 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −1,6 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 47,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 30,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,3 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,2 % 12,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Kommunal skattesats 33,37 % 33,17 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −1 564 kr/inv. 2 124 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 44,4 % (bättre värde) 24,0 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 057 kr/inv. 78 392 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Meritvärde åk 9 214,6 poäng 220,1 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,5 poäng 220,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,4 % (bättre värde) 73,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 74,3 % (bättre värde) 63,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare (bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 184 165 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90 % (bättre värde) 88 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 70 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 153 dagar 82 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Medellivslängd 80,8 år (bättre värde) 80,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,4 dagar 13,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % (bättre värde) 10,8 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % (bättre värde) 91,3 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 64,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,4 % 6,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 % (bättre värde) 62,0 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,9 % (bättre värde) 36,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % (bättre värde) 6,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % (bättre värde) 71,9 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. (bättre värde) 12 064 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,2 % (bättre värde) 7,9 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % (bättre värde) 9,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 369 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % (bättre värde) 79,1 % 80,9 %
Utpendling, andel 23,3 % 19,3 %
Inpendling, andel 19,0 % 14,9 %

Miljö

Miljö — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Insamlat kommunalt avfall 424 kg/inv (bättre värde) 505 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % 23 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,4 % (bättre värde) 4,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,81 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,60 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % 12,9 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm (bättre värde) 92,56 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år 16 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 95 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm (bättre värde) 224 kr/kvm
Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 15 216 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm 9 281 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 20 909 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 214,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 71,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 276,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 564,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −5,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 23 090 10 633 801
Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv. 273 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 66,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 1 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % (bättre värde) 82,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % 48,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Elever i kulturskola, andel 13,2 % 13,6 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 700 kr/elev 614 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,22 lån/inv 4,33 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,0 % (bättre värde) 37,6 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 % (bättre värde) 10,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv 2,93 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 % 79,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 7,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 7,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Bollnäs jämfört med Söderhamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Söderhamn Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,1 % (bättre värde) 31,0 % 48,5 %

Sammanfattning

Bollnäs och Söderhamn har nästan identisk kommunalskatt (33,37 % respektive 33,17 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Söderhamn (220,1 poäng) 5,5 poäng högre än Bollnäs (214,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollnäs eller flytta till Söderhamn.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Söderhamn?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 33,17 % i Söderhamn (2026). Söderhamn har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Söderhamn?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,6 poäng i Bollnäs och 220,1 poäng i Söderhamn (2025). Söderhamn har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 5,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Söderhamn?

Bollnäs har 26 018 invånare och Söderhamn har 24 163 (2025). Bollnäs är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 369 500 kr i Söderhamn per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare