Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Bollnäs vs Hudiksvall — vilket är bäst att bo i?

Bollnäs har 26 018 invånare och Hudiksvall har 37 341 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Hudiksvall ett bättre värde på 37 och Bollnäs på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 37 341 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 46,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 27,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,3 % 20,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,2 % 10,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Kommunal skattesats 33,37 % 33,12 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −1 564 kr/inv. 2 541 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 44,4 % 56,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 057 kr/inv. 73 576 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Meritvärde åk 9 222,2 poäng (bättre värde) 219,7 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,0 poäng (bättre värde) 220,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,5 % 85,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,6 % 72,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 191 843 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,8 % (bättre värde) 88,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 70 % 78 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 153 dagar 51 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år 80,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,4 dagar (bättre värde) 15,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % (bättre värde) 10,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 93,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 70,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,4 % 6,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 % 63,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,9 % 32,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % (2024) 80,2 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 246 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,3 % 6,0 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % 5,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 386 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 10,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 83,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 82,1 index (0–100) –
Utpendling, andel 23,3 % 13,9 % –
Inpendling, andel 19,0 % 15,8 % –

Miljö

Miljö — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Insamlat kommunalt avfall 372 kg/inv (bättre värde) 407 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % 31 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,4 % 4,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,81 ton CO2-ekv/inv 4,71 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % 9,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm 71,55 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18,89 kr/kvm (bättre värde) 24,57 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 100 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm (bättre värde) 285 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 17 370 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm 17 313 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 21 566 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 68,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 269,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 537,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 36 692 10 633 801
Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv. 290 500 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. 18,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 % 82,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 83,6 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % 47,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Elever i kulturskola, andel 13,2 % (bättre värde) 11,8 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 700 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,22 lån/inv 7,01 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,0 % (2024) 60,0 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 % 7,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv (bättre värde) 2,24 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 % (bättre värde) 71,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 8,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 8,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Bollnäs jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hudiksvall Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,1 % 39,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hudiksvall har lägre kommunalskatt (33,12 %) jämfört med Bollnäs (33,37 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Bollnäs (222,2 poäng) 2,5 poäng högre än Hudiksvall (219,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Hudiksvall (386 700 kr) än i Bollnäs (364 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollnäs eller flytta till Hudiksvall.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Hudiksvall?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 33,12 % i Hudiksvall (2026). Hudiksvall har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Hudiksvall?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,2 poäng i Bollnäs och 219,7 poäng i Hudiksvall (2026). Bollnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Hudiksvall?

Bollnäs har 26 018 invånare och Hudiksvall har 37 341 (2025). Hudiksvall är alltså den större av de två kommunerna. Hudiksvall har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Bollnäs. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 386 700 kr i Hudiksvall per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Bollnäs och Hudiksvall.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.