Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Årjäng vs Torsby — vilket är bäst att bo i?

Årjäng har 9 734 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Årjäng ett bättre värde på 28 och Torsby på 25.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Folkmängd jämförs ej 9 734 11 278 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 48,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 31,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,3 % 18,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 22,3 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Kommunal skattesats 34,25 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 2 222 kr/inv. 6 448 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 52,7 % (bättre värde) 38,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 557 kr/inv. 79 430 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Meritvärde åk 9 206,9 poäng 211,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 212,4 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,3 % (bättre värde) 82,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 % 73,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 220 847 kr 219 989 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,4 % 94,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 12 dagar (bättre värde) 85 dagar –

Hälsa

Hälsa — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,4 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar (bättre värde) 14,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,3 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % (2022) (bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,6 % (2022) (bättre värde) 8,1 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % (2022) (bättre värde) 56,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,0 % 22,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,7 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,1 % (2024) – 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 199 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 310 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,7 % 3,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 % 1,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 391 200 kr (bättre värde) 383 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 % (bättre värde) 83,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,0 index (0–100) 83,8 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 21,6 % 17,4 % –
Inpendling, andel 13,8 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Insamlat kommunalt avfall 579 kg/inv 512 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 2 % (2010) 16 % (2025) –
Andel elbilar 2,5 % (bättre värde) 2,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,34 ton CO2-ekv/inv 4,99 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,9 % 10,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 127,28 kr/kvm (bättre värde) 135,86 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,09 kr/kvm 15,14 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 248 kr/kvm (bättre värde) 266 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 12 145 kr/kvm 11 293 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 121 kr/kvm 17 179 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 666 kr/kvm 19 004 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 158,0 per 1 000 inv. 227,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 34,6 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 324,9 per 1 000 inv. 375,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 517,8 per 1 000 inv. 620,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 296 10 852 10 633 801
Mediannettoinkomst 297 400 kr/inv. (bättre värde) 283 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 51,4 per 100 000 inv. 8,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 433 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,6 % 76,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,2 % (bättre värde) 81,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % (bättre värde) 42,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Elever i kulturskola, andel 10,7 % 17,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 703 kr/elev (2024) 893 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,43 lån/inv 5,58 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,3 % (2024) – 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,7 % (bättre värde) 3,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Cykelväg per invånare 2,71 m/inv (bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % (bättre värde) 95,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 31,8 % 32,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,0 % (bättre värde) 8,0 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,7 % 15,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Årjäng jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Torsby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 24,1 % 27,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Årjäng och Torsby har nästan identisk kommunalskatt (34,25 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Torsby (211,6 poäng) 4,7 poäng högre än Årjäng (206,9 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Årjäng eller flytta till Torsby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Årjäng eller Torsby?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,25 % i Årjäng och 34,30 % i Torsby (2026). Årjäng har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Årjäng eller Torsby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,9 poäng i Årjäng och 211,6 poäng i Torsby (2026). Torsby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Årjäng eller Torsby?

Årjäng har 9 734 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Torsby är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 200 kr i Årjäng och 383 500 kr i Torsby per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2010–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Årjäng och Torsby.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.