Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Berg vs Bräcke — vilket är bäst att bo i?

Berg har 7 085 invånare och Bräcke har 5 950 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Berg ett bättre värde på 39 och Bräcke på 12.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Folkmängd jämförs ej 7 085 5 950 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −1,4 % 0,2 %
Medelålder 46,8 år 48,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,9 % 31,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,9 % 18,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,1 % 13,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Kommunal skattesats 34,22 % (bättre värde) 35,09 % 32,38 %
Årets resultat 29 kr/inv. (bättre värde) −2 768 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 41,0 % (bättre värde) −6,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 89 738 kr/inv. 85 128 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Meritvärde åk 9 223,0 poäng (bättre värde) 207,5 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,7 poäng (bättre värde) 210,3 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,9 % (bättre värde) 75,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 79,7 % (bättre värde) 61,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 8,5 elever/lärare (bättre värde) 9,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 217 896 kr 210 920 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,5 % (bättre värde) 90,9 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 128 dagar (2019) 138 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,7 år (bättre värde) 79,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar (bättre värde) 16,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % (bättre värde) 11,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,2 % 97,1 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % (bättre värde) 62,1 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % (bättre värde) 7,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % (bättre värde) 55,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,3 % 33,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % (bättre värde) 5,7 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 % (2025) 91,4 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 892 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 948 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,9 % 4,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % (bättre värde) 4,4 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 356 400 kr 366 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 15,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % (bättre värde) 82,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,0 index (0–100) – –
Utpendling, andel 32,1 % 35,8 % –
Inpendling, andel 19,1 % 20,8 % –

Miljö

Miljö — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Insamlat kommunalt avfall 436 kg/inv 403 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 15 % (bättre värde) 12 % –
Andel elbilar 3,1 % (bättre värde) 2,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,77 ton CO2-ekv/inv 6,43 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 21,3 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 96,21 kr/kvm (bättre värde) 116,69 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,91 kr/kvm (bättre värde) 37,01 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm (bättre värde) 140 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 223 kr/kvm (bättre värde) 286 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 13 787 kr/kvm 8 558 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 31 471 kr/kvm 803 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 516 kr/kvm 9 059 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 139,0 per 1 000 inv. 167,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 22,3 per 1 000 inv. 19,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 390,1 per 1 000 inv. 395,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 554,0 per 1 000 inv. 581,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,5 % −3,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 064 5 698 10 633 801
Mediannettoinkomst 268 700 kr/inv. (bättre värde) 267 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 70,6 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 2 340 kr/inv. 6 536 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 % (bättre värde) 77,8 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,6 % (bättre värde) 80,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,1 % (bättre värde) 40,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Elever i kulturskola, andel 14,1 % 21,3 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 865 kr/elev (2019) 30 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,06 lån/inv (bättre värde) 5,89 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,0 % (2025) 47,2 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 4,1 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Cykelväg per invånare 2,65 m/inv (bättre värde) 0,95 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,2 % (bättre värde) 94,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 43,2 % (bättre värde) 34,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 10,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 2,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % (bättre värde) 8,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Berg jämfört med Bräcke, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Bräcke Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,8 % (bättre värde) 28,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Berg har lägre kommunalskatt (34,22 %) jämfört med Bräcke (35,09 %), en skillnad på 0,87 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Berg (223,0 poäng) 15,5 poäng högre än Bräcke (207,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Berg eller flytta till Bräcke.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Berg eller Bräcke?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,22 % i Berg och 35,09 % i Bräcke (2026). Berg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,87 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Berg eller Bräcke?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,0 poäng i Berg och 207,5 poäng i Bräcke (2026). Berg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Berg eller Bräcke?

Berg har 7 085 invånare och Bräcke har 5 950 (2025). Berg är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 356 400 kr i Berg och 366 700 kr i Bräcke per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Berg och Bräcke.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.