Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Älvkarleby vs Östhammar — vilket är bäst att bo i?

Älvkarleby har 9 573 invånare och Östhammar har 22 181 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Östhammar ett bättre värde på 34 och Älvkarleby på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Folkmängd jämförs ej 9 573 22 181 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 44,7 år 46,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 29,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,5 % 20,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,6 % 10,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Kommunal skattesats 34,40 % 33,30 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 912 kr/inv. 2 379 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 37,6 % 49,0 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 675 kr/inv. 70 409 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Meritvärde åk 9 201,8 poäng 204,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 201,8 poäng 206,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,8 % 77,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,6 % (bättre värde) 58,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,7 elever/lärare (bättre värde) 11,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 494 kr 199 419 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87,9 % (bättre värde) 82,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % (bättre värde) 71 % 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar 23 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år 82,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,5 dagar (bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 96,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % (2022) 67,5 % (2022) (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,0 % (2022) 6,1 % (2022) (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,6 % (2022) 63,1 % (2022) (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,0 % 27,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,5 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,8 % 89,8 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 13 542 per 100 000 inv. 6 656 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,2 % 3,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,1 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 200 kr 406 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,2 % 86,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 68,3 index (0–100) 80,7 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 59,2 % 30,7 % –
Inpendling, andel 38,4 % 24,6 % –

Miljö

Miljö — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Insamlat kommunalt avfall 377 kg/inv (bättre värde) 496 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 23 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,1 % (bättre värde) 4,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,42 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,03 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,0 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,93 kr/kvm (bättre värde) 135,42 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,51 kr/kvm 19,80 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 167 kr/kvm (bättre värde) 259 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 16 678 kr/kvm 22 152 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 999 kr/kvm 15 803 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 540 kr/kvm 32 424 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 170,3 per 1 000 inv. 137,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 30,4 per 1 000 inv. 79,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,6 per 1 000 inv. 294,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 495,5 per 1 000 inv. 511,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,0 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,7 % −0,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 601 22 121 10 633 801
Mediannettoinkomst 284 200 kr/inv. 300 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 52,2 per 100 000 inv. 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 137 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,9 % 83,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,4 % 85,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,1 % 46,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 45,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Elever i kulturskola, andel 12,3 % (2017) 0,0 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2017) 0 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,56 lån/inv (bättre värde) 4,04 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,5 % (bättre värde) 51,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,0 % 4,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Cykelväg per invånare 1,67 m/inv 2,32 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,5 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 % (bättre värde) 61,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 % (bättre värde) 6,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,1 % (bättre värde) 9,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älvkarleby jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Östhammar Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,4 % (bättre värde) 29,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Östhammar har lägre kommunalskatt (33,30 %) jämfört med Älvkarleby (34,40 %), en skillnad på 1,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Östhammar (204,6 poäng) 2,8 poäng högre än Älvkarleby (201,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvkarleby eller flytta till Östhammar.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älvkarleby eller Östhammar?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Älvkarleby och 33,30 % i Östhammar (2026). Östhammar har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,10 procentenheter motsvarar ungefär 230 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älvkarleby eller Östhammar?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 201,8 poäng i Älvkarleby och 204,6 poäng i Östhammar (2026). Östhammar har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Älvkarleby eller Östhammar?

Älvkarleby har 9 573 invånare och Östhammar har 22 181 (2025). Östhammar är alltså den större av de två kommunerna. Östhammar har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Älvkarleby. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 200 kr i Älvkarleby och 406 300 kr i Östhammar per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Älvkarleby och Östhammar.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.