Älvkarleby
15
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 573 23 252 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % 1,2 % 0,2 % Medelålder 44,7 år 41,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 18,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,5 % 25,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,6 % 17,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Meritvärde åk 9 201,8 poäng 233,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 201,8 poäng 234,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 76,8 % 86,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,6 % 71,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 494 kr 203 465 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år 82,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,5 dagar 9,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 12,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 96,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % (2022) 69,1 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 8,0 % (2022) 6,8 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,6 % (2022) 60,8 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,8 % 85,0 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 13 542 per 100 000 inv. 10 644 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,2 % 5,2 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,1 % 3,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 390 200 kr 437 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 10,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,2 % 85,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 68,3 index (0–100) 73,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 59,2 % 66,5 % – Inpendling, andel 38,4 % 46,2 % –
Boende Boende — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,0 % 13,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,93 kr/kvm
★
(bättre värde) 143,19 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,51 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,73 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm
★
(bättre värde) 135 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 167 kr/kvm
★
(bättre värde) 227 kr/kvm – Fastighetspris småhus 16 678 kr/kvm 32 199 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 999 kr/kvm 25 022 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 21 540 kr/kvm 39 236 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,3 per 1 000 inv. 118,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 30,4 per 1 000 inv. 63,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 294,6 per 1 000 inv. 245,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 495,5 per 1 000 inv. 428,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,0 per 1 000 inv. 5,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,4 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 5,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 601 23 630 10 633 801 Mediannettoinkomst 284 200 kr/inv. 341 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 52,2 per 100 000 inv. 25,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,9 %
★
(bättre värde) 82,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,4 % 85,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,1 % 49,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 29,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,0 % 4,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Cykelväg per invånare 1,67 m/inv 3,89 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 % 81,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älvkarleby jämfört med Håbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Håbo
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 %
★
(bättre värde) 6,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,1 %
★
(bättre värde) 8,8 % 9,0 %
Sammanfattning Håbo har lägre kommunalskatt (33,30 %) jämfört med Älvkarleby (34,40 %), en skillnad på 1,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Håbo (233,1 poäng) 31,3 poäng högre än Älvkarleby (201,8 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Håbo (437 100 kr) än i Älvkarleby (390 200 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvkarleby eller flytta till Håbo .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älvkarleby eller Håbo? Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Älvkarleby och 33,30 % i Håbo (2026). Håbo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,10 procentenheter motsvarar ungefär 230 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älvkarleby eller Håbo? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 201,8 poäng i Älvkarleby och 233,1 poäng i Håbo (2026). Håbo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 31,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Älvkarleby eller Håbo? Älvkarleby har 9 573 invånare och Håbo har 23 252 (2025). Håbo är alltså den större av de två kommunerna. Håbo har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Älvkarleby. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 200 kr i Älvkarleby och 437 100 kr i Håbo per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.