Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Älvkarleby vs Knivsta — vilket är bäst att bo i?

Älvkarleby har 9 573 invånare och Knivsta har 21 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Knivsta ett bättre värde på 40 och Älvkarleby på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Folkmängd jämförs ej 9 573 21 733 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % 2,5 % 0,2 %
Medelålder 44,7 år 37,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 13,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,5 % 28,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,6 % 18,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Kommunal skattesats 34,40 % 32,62 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 912 kr/inv. 3 012 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 37,6 % (bättre värde) 29,6 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 675 kr/inv. 67 950 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Meritvärde åk 9 197,5 poäng 227,0 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,1 poäng 227,6 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,8 % 88,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 53,3 % 78,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,7 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 494 kr 217 031 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88 % (bättre värde) 79 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 78 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar (bättre värde) 52 dagar

Hälsa

Hälsa — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Medellivslängd 80,9 år 83,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,5 dagar 8,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 10,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % (bättre värde) 92,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % 75,9 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,0 % 5,3 % (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,6 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,0 % (bättre värde) 35,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,5 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,8 % 86,0 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 13 542 per 100 000 inv. 9 029 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,3 % 3,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,1 % 3,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 200 kr 451 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 14,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,2 % 86,9 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 68,3 index (0–100) 78,5 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 59,2 % 74,9 %
Inpendling, andel 38,4 % 42,5 %

Miljö

Miljö — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Insamlat kommunalt avfall 383 kg/inv 382 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 23 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,1 % 9,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,42 ton CO2-ekv/inv 3,81 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,0 % 16,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,93 kr/kvm (bättre värde) 125,98 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år (bättre värde) 29 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 167 kr/kvm (bättre värde) 239 kr/kvm
Fastighetspris småhus 16 678 kr/kvm 36 489 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 999 kr/kvm 28 007 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 540 kr/kvm 50 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 170,3 per 1 000 inv. 124,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 30,4 per 1 000 inv. 111,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,6 per 1 000 inv. 195,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 495,5 per 1 000 inv. 433,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,0 per 1 000 inv. 16,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,4 per 1 000 inv. 13,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 13,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 601 22 882 10 633 801
Mediannettoinkomst 284 200 kr/inv. 361 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 52,2 per 100 000 inv. 13,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 86,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 90,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,1 % 60,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Elever i kulturskola, andel 12,3 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (bättre värde) 2 530 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,56 lån/inv 4,64 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,5 % 72,9 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,0 % 5,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Cykelväg per invånare 1,67 m/inv 2,05 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 % (bättre värde) 73,2 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 % (bättre värde) 4,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,1 % (bättre värde) 6,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älvkarleby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Knivsta Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,4 % 56,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Knivsta har lägre kommunalskatt (32,62 %) jämfört med Älvkarleby (34,40 %), en skillnad på 1,78 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Knivsta (227,0 poäng) 29,5 poäng högre än Älvkarleby (197,5 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Knivsta (451 100 kr) än i Älvkarleby (390 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvkarleby eller flytta till Knivsta.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älvkarleby eller Knivsta?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Älvkarleby och 32,62 % i Knivsta (2026). Knivsta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,78 procentenheter motsvarar i storleksordningen 623 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älvkarleby eller Knivsta?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,5 poäng i Älvkarleby och 227,0 poäng i Knivsta (2025). Knivsta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 29,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Älvkarleby eller Knivsta?

Älvkarleby har 9 573 invånare och Knivsta har 21 733 (2025). Knivsta är alltså den största av de två kommunerna. Knivsta har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Älvkarleby. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 200 kr i Älvkarleby och 451 100 kr i Knivsta per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare