Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Älvkarleby vs Heby — vilket är bäst att bo i?

Älvkarleby har 9 573 invånare och Heby har 14 275 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 58 jämförbara nyckeltal ligger kommunerna jämnt — 28 vardera.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Folkmängd jämförs ej 9 573 14 275 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 44,7 år 45,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 26,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,5 % 22,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,6 % 13,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Kommunal skattesats 34,40 % 34,21 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 912 kr/inv. (bättre värde) 502 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 37,6 % (bättre värde) 34,4 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 675 kr/inv. 77 499 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Meritvärde åk 9 197,5 poäng 209,5 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,1 poäng 210,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,8 % 74,9 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 53,3 % 57,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,7 elever/lärare (bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 494 kr 210 400 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88 % 93 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 91 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar (bättre värde) 66 dagar

Hälsa

Hälsa — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Medellivslängd 80,9 år 82,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,5 dagar (bättre värde) 15,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 12,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 99,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % (bättre värde) 61,8 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,0 % 7,8 % (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,6 % 58,0 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,0 % 28,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,5 % (bättre värde) 5,6 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,8 % 86,0 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 13 542 per 100 000 inv. 9 497 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,3 % 5,9 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,1 % 6,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 200 kr (bättre värde) 363 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 10,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,2 % (bättre värde) 80,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 68,3 index (0–100) 79,3 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 59,2 % 50,3 %
Inpendling, andel 38,4 % 35,2 %

Miljö

Miljö — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Insamlat kommunalt avfall 383 kg/inv (bättre värde) 467 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 25 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,1 % (bättre värde) 3,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,42 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,16 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,0 % (bättre värde) 21,8 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,93 kr/kvm (bättre värde) 112,56 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 22 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 125 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 167 kr/kvm (bättre värde) 281 kr/kvm
Fastighetspris småhus 16 678 kr/kvm 17 018 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 999 kr/kvm 10 655 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 540 kr/kvm 20 433 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 170,3 per 1 000 inv. 128,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 30,4 per 1 000 inv. 40,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,6 per 1 000 inv. 316,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 495,5 per 1 000 inv. 484,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,4 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 601 14 438 10 633 801
Mediannettoinkomst 284 200 kr/inv. (bättre värde) 276 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 52,2 per 100 000 inv. 21,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 81,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,1 % 47,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Elever i kulturskola, andel 12,3 % (bättre värde) 11,0 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (bättre värde) 1 157 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,56 lån/inv (bättre värde) 3,42 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,5 % (bättre värde) 53,7 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,0 % (bättre värde) 9,1 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Cykelväg per invånare 1,67 m/inv 2,30 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 % (bättre värde) 61,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 % (bättre värde) 6,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,1 % (bättre värde) 9,7 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älvkarleby jämfört med Heby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvkarleby Heby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,4 % (bättre värde) 29,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Älvkarleby och Heby har nästan identisk kommunalskatt (34,40 % respektive 34,21 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Heby (209,5 poäng) 12,0 poäng högre än Älvkarleby (197,5 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Älvkarleby (390 200 kr) än i Heby (363 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvkarleby eller flytta till Heby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älvkarleby eller Heby?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Älvkarleby och 34,21 % i Heby (2026). Heby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,19 procentenheter motsvarar i storleksordningen 66 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älvkarleby eller Heby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,5 poäng i Älvkarleby och 209,5 poäng i Heby (2025). Heby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 12,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Älvkarleby eller Heby?

Älvkarleby har 9 573 invånare och Heby har 14 275 (2025). Heby är alltså den största av de två kommunerna. Heby har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Älvkarleby. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 200 kr i Älvkarleby och 363 500 kr i Heby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare