Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Sollentuna vs Täby — vilket är bäst att bo i?

Sollentuna har 78 033 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 42 och Sollentuna på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Folkmängd jämförs ej 78 033 78 514 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 1,0 % 0,2 %
Medelålder 40,3 år 41,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 16,4 % 19,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,5 % 25,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 30,1 % 20,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Kommunal skattesats 30,45 % 29,88 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 7 687 kr/inv. 11 950 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 58,7 % (bättre värde) 55,5 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 56 674 kr/inv. 58 233 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Meritvärde åk 9 258,7 poäng 260,3 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 259,9 poäng 261,3 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 93,3 % 93,3 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 85,1 % 87,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare (bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 178 370 kr 174 596 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83 % 83 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 37 dagar 22 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Medellivslängd 83,5 år 84,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 7,7 dagar 6,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % (bättre värde) 12,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,3 % 92,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,7 % 79,0 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 2,0 % (bättre värde) 3,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,8 % 75,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 24,5 % 19,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,1 % 1,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,9 % 88,8 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 473 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,3 % 3,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 1,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 466 600 kr 521 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 13,3 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,4 % 84,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,1 index (0–100) 76,7 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 77,5 % 74,9 %
Inpendling, andel 68,0 % 61,2 %

Miljö

Miljö — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Insamlat kommunalt avfall 357 kg/inv (bättre värde) 433 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % (bättre värde) 19 %
Andel elbilar 20,1 % (bättre värde) 12,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,41 ton CO2-ekv/inv 1,02 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,1 % 10,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 71,32 kr/kvm (bättre värde) 84,02 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28 kr/år 20 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm (bättre värde) 256 kr/kvm
Fastighetspris småhus 54 836 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 38 472 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 51 371 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 121,4 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 164,0 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 145,1 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 431,1 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 39,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 11,7 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,5 % 7,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 78 093 80 764 10 633 801
Mediannettoinkomst 373 100 kr/inv. 420 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 19,2 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 86,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 90,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 61,3 % 66,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Elever i kulturskola, andel 7,3 % 14,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 3 282 kr/elev 2 719 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,85 lån/inv 5,10 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 74,5 % 87,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % 2,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Cykelväg per invånare 1,53 m/inv 2,38 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 95,5 % (bättre värde) 93,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,2 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,6 % 5,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Sollentuna jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sollentuna Täby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 62,6 % 67,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sollentuna och Täby har nästan identisk kommunalskatt (30,45 % respektive 29,88 %). Medianinkomsten är 12 % högre i Täby (521 300 kr) än i Sollentuna (466 600 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Sollentuna eller flytta till Täby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Sollentuna eller Täby?

Den totala kommunala skattesatsen är 30,45 % i Sollentuna och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,57 procentenheter motsvarar i storleksordningen 200 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Sollentuna eller Täby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 258,7 poäng i Sollentuna och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Sollentuna eller Täby?

Sollentuna har 78 033 invånare och Täby har 78 514 (2025). Täby är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 466 600 kr i Sollentuna och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare