Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Norrtälje vs Sundbyberg — vilket är bäst att bo i?

Norrtälje har 66 832 invånare och Sundbyberg har 57 000 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Sundbyberg ett bättre värde på 34 och Norrtälje på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Folkmängd jämförs ej 66 832 57 000 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % 1,3 % 0,2 %
Medelålder 47,0 år 38,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 13,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,4 % 20,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,9 % 33,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Kommunal skattesats 32,05 % 31,58 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 535 kr/inv. (bättre värde) 1 051 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 36,9 % 48,3 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 096 kr/inv. 56 490 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Meritvärde åk 9 219,9 poäng 251,9 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng 256,6 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,5 % 86,7 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,4 % 75,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare (bättre värde) 14,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 211 670 kr 200 532 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87 % (bättre värde) 82 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % (bättre värde) 70 % 79 %
Väntetid till äldreboende 25 dagar (bättre värde) 40 dagar

Hälsa

Hälsa — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Medellivslängd 81,5 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,3 dagar 8,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 15,6 % 10,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,3 % 80,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,0 % 3,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 % 66,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 28,8 % 28,3 % (bättre värde) 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,8 % (bättre värde) 73,5 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 12 790 per 100 000 inv. (bättre värde) 14 369 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,6 % (bättre värde) 5,4 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % (bättre värde) 3,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 000 kr 446 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,5 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,6 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,8 index (0–100) 79,9 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 33,4 % 83,6 %
Inpendling, andel 13,9 % 82,2 %

Miljö

Miljö — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 457 kg/inv 280 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 20 % 38 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,4 % 8,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,22 ton CO2-ekv/inv 0,43 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 % (bättre värde) 17,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 186,52 kr/kvm 79,61 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år (bättre värde) 29 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 215 kr/kvm 211 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 31 931 kr/kvm 67 869 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 26 942 kr/kvm 56 723 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 38 179 kr/kvm 94 828 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 131,8 per 1 000 inv. 243,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 134,3 per 1 000 inv. 239,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 261,8 per 1 000 inv. 24,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 528,0 per 1 000 inv. 506,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 33,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,1 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,0 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,0 % 8,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 69 422 57 851 10 633 801
Mediannettoinkomst 299 700 kr/inv. 354 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 42,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 237 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % (bättre värde) 76,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 83,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 54,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Elever i kulturskola, andel 11,2 % 14,2 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 469 kr/elev (bättre värde) 1 947 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,07 lån/inv (bättre värde) 3,72 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,5 % 77,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % (bättre värde) 5,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Cykelväg per invånare 1,82 m/inv (bättre värde) 0,69 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,4 % 99,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 7,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,8 % (bättre värde) 2,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Norrtälje jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sundbyberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,8 % 59,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Norrtälje och Sundbyberg har nästan identisk kommunalskatt (32,05 % respektive 31,58 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sundbyberg (251,9 poäng) 32,0 poäng högre än Norrtälje (219,9 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Sundbyberg (446 900 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Norrtälje eller flytta till Sundbyberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Norrtälje eller Sundbyberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,05 % i Norrtälje och 31,58 % i Sundbyberg (2026). Sundbyberg har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,47 procentenheter motsvarar i storleksordningen 164 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Norrtälje eller Sundbyberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,9 poäng i Norrtälje och 251,9 poäng i Sundbyberg (2025). Sundbyberg har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 32,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Norrtälje eller Sundbyberg?

Norrtälje har 66 832 invånare och Sundbyberg har 57 000 (2025). Norrtälje är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 000 kr i Norrtälje och 446 900 kr i Sundbyberg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare