Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Haninge vs Sundbyberg — vilket är bäst att bo i?

Haninge har 101 408 invånare och Sundbyberg har 57 000 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Sundbyberg ett bättre värde på 41 och Haninge på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Folkmängd jämförs ej 101 408 57 000 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 1,3 % 0,2 %
Medelålder 39,0 år 38,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,0 % 13,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,1 % 20,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 30,5 % 33,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Kommunal skattesats 31,28 % (bättre värde) 31,58 % 32,38 %
Årets resultat 7 617 kr/inv. (bättre värde) 1 051 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 40,8 % 48,3 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 780 kr/inv. 56 490 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 251,9 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,4 poäng 256,6 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,7 % 86,7 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,6 % 75,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,4 elever/lärare 14,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 175 730 kr 200 532 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77 % 82 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % (bättre värde) 70 % 79 %
Väntetid till äldreboende 34 dagar (bättre värde) 40 dagar

Hälsa

Hälsa — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Medellivslängd 81,4 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,6 dagar (bättre värde) 8,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 10,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,6 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % 80,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,1 % 3,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,9 % 66,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 26,8 % (bättre värde) 28,3 % 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,9 % 73,5 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 13 473 per 100 000 inv. (bättre värde) 14 369 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,9 % 5,4 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 398 800 kr 446 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,2 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100) 79,9 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 67,9 % 83,6 %
Inpendling, andel 47,4 % 82,2 %

Miljö

Miljö — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 384 kg/inv 280 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % 38 % (bättre värde)
Andel elbilar 7,4 % 8,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,36 ton CO2-ekv/inv 0,43 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 22,7 % 17,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,92 kr/kvm 79,61 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år (bättre värde) 29 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm 211 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 42 175 kr/kvm 67 869 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 28 195 kr/kvm 56 723 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 55 975 kr/kvm 94 828 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 243,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 145,5 per 1 000 inv. 239,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 134,6 per 1 000 inv. 24,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 420,0 per 1 000 inv. 506,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 33,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,4 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 8,2 % 8,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 104 953 57 851 10 633 801
Mediannettoinkomst 317 500 kr/inv. 354 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 42,4 per 100 000 inv. 42,1 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 72,0 % 76,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,0 % 83,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,7 % 54,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Elever i kulturskola, andel 6,1 % 14,2 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 330 kr/elev (bättre värde) 1 947 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,12 lån/inv 3,72 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,3 % 77,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 5,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Cykelväg per invånare 2,01 m/inv (bättre värde) 0,69 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 88,7 % 99,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 7,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 2,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Haninge jämfört med Sundbyberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Sundbyberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,4 % 59,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Haninge och Sundbyberg har nästan identisk kommunalskatt (31,28 % respektive 31,58 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sundbyberg (251,9 poäng) 41,1 poäng högre än Haninge (210,8 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Sundbyberg (446 900 kr) än i Haninge (398 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Haninge eller flytta till Sundbyberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Haninge eller Sundbyberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,28 % i Haninge och 31,58 % i Sundbyberg (2026). Haninge har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Haninge eller Sundbyberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Haninge och 251,9 poäng i Sundbyberg (2025). Sundbyberg har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 41,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Haninge eller Sundbyberg?

Haninge har 101 408 invånare och Sundbyberg har 57 000 (2025). Haninge är alltså den största av de två kommunerna. Haninge har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Sundbyberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 800 kr i Haninge och 446 900 kr i Sundbyberg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare