Jämförelse · Stockholms län
Norrtälje vs Stockholm — vilket är bäst att bo i? Norrtälje har 66 832 invånare och Stockholm har 999 239 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Stockholm ett bättre värde på 34 och Norrtälje på 18.
Norrtälje
18
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Stockholm
34
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Folkmängd jämförs ej 66 832 999 239 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 47,0 år 40,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 16,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,4 % 20,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,9 % 26,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Kommunal skattesats 32,05 % 30,55 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 2 535 kr/inv. 3 688 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 36,9 % 41,5 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 68 096 kr/inv. 60 020 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Meritvärde åk 9 221,5 poäng 256,6 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,5 poäng 258,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,8 % 89,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,7 % 80,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 211 670 kr 211 402 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,5 år 82,6 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,3 dagar 7,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 15,6 % 11,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 %
★
(bättre värde) 90,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,3 % 76,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 9,0 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 % 72,2 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,8 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 790 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 19 159 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 %
★
(bättre värde) 7,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 3,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 384 000 kr 445 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,5 per 1 000 inv. 15,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,6 %
★
(bättre värde) 80,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 68,6 index (0–100) – Utpendling, andel 33,4 % 27,7 % – Inpendling, andel 13,9 % 47,8 % –
Boende Boende — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 %
★
(bättre värde) 18,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 186,52 kr/kvm 61,75 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,72 kr/kvm 15,04 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm
★
(bättre värde) 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 215 kr/kvm
★
(bättre värde) 242 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 931 kr/kvm 58 022 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 26 942 kr/kvm 75 672 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 38 179 kr/kvm 54 292 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 131,8 per 1 000 inv. 224,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 134,3 per 1 000 inv. 259,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 261,8 per 1 000 inv. 41,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 528,0 per 1 000 inv. 525,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 35,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,1 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,0 per 1 000 inv. 7,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,0 % 2,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 69 422 996 788 10 633 801 Mediannettoinkomst 299 700 kr/inv. 361 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 70,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 237 kr/inv. 1 860 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 83,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 % 85,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 63,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 52,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % 4,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Cykelväg per invånare 1,82 m/inv
★
(bättre värde) 1,21 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,4 % 98,1 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Norrtälje jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Stockholm
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 8,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 3,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 2,4 % 9,0 %
Sammanfattning Stockholm har lägre kommunalskatt (30,55 %) jämfört med Norrtälje (32,05 %), en skillnad på 1,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Stockholm (256,6 poäng) 35,1 poäng högre än Norrtälje (221,5 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Stockholm (445 400 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Norrtälje eller flytta till Stockholm .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Norrtälje eller Stockholm? Den totala kommunala skattesatsen är 32,05 % i Norrtälje och 30,55 % i Stockholm (2026). Stockholm har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,50 procentenheter motsvarar ungefär 320 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Norrtälje eller Stockholm? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,5 poäng i Norrtälje och 256,6 poäng i Stockholm (2026). Stockholm har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 35,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Norrtälje eller Stockholm? Norrtälje har 66 832 invånare och Stockholm har 999 239 (2025). Stockholm är alltså den större av de två kommunerna. Stockholm har ungefär 15,0 gånger fler invånare än Norrtälje. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 000 kr i Norrtälje och 445 400 kr i Stockholm per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.