Jämförelse · Gävleborgs län
Nordanstig vs Ovanåker — vilket är bäst att bo i? Nordanstig har 9 284 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Ovanåker ett bättre värde på 32 och Nordanstig på 20.
Nordanstig
20
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Ovanåker
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 284 11 272 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 46,2 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,9 % 29,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,7 % 21,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,0 % 7,7 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Kommunal skattesats 34,02 % 33,37 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 2 285 kr/inv.
★
(bättre värde) −1 109 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 38,6 % 39,5 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 77 892 kr/inv. 78 307 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Meritvärde åk 9 210,4 poäng 216,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,7 poäng 217,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,7 %
★
(bättre värde) 83,1 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 64,8 % 68,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare 9,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 197 880 kr 201 708 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,3 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 16,0 dagar 13,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 %
★
(bättre värde) 90,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 71,2 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,9 % 63,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,0 % (2021) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 271 per 100 000 inv. 6 748 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,4 % 6,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 7,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 365 100 kr 372 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,9 % 84,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 72,5 index (0–100) 75,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 43,4 % 22,4 % – Inpendling, andel 19,2 % 20,4 % –
Boende Boende — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 %
★
(bättre värde) 14,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 191,22 kr/kvm 92,29 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22,60 kr/kvm 19,88 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 100 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 288 kr/kvm
★
(bättre värde) 295 kr/kvm – Fastighetspris småhus 9 715 kr/kvm 10 450 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt – 4 497 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 569 kr/kvm 10 824 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 164,4 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 0,5 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 361,3 per 1 000 inv. 322,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 526,6 per 1 000 inv. 534,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,1 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 073 10 972 10 633 801 Mediannettoinkomst 268 400 kr/inv. 272 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 17,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,1 % 82,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 83,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,0 %
★
(bättre värde) 41,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Cykelväg per invånare 1,21 m/inv 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 98,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 60,9 %
★
(bättre värde) 44,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nordanstig jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Ovanåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,3 %
★
(bättre värde) 8,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 %
★
(bättre värde) 7,9 % 9,0 %
Sammanfattning Ovanåker har lägre kommunalskatt (33,37 %) jämfört med Nordanstig (34,02 %), en skillnad på 0,65 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ovanåker (216,1 poäng) 5,7 poäng högre än Nordanstig (210,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordanstig eller flytta till Ovanåker .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nordanstig eller Ovanåker? Den totala kommunala skattesatsen är 34,02 % i Nordanstig och 33,37 % i Ovanåker (2026). Ovanåker har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,65 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nordanstig eller Ovanåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,4 poäng i Nordanstig och 216,1 poäng i Ovanåker (2026). Ovanåker har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Nordanstig eller Ovanåker? Nordanstig har 9 284 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Ovanåker är alltså den större av de två kommunerna. Ovanåker har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Nordanstig. Medianinkomsten (20–64 år) är 365 100 kr i Nordanstig och 372 500 kr i Ovanåker per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.