Jämförelse · Västmanlands län
Norberg vs Surahammar — vilket är bäst att bo i? Norberg har 5 351 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Surahammar ett bättre värde på 32 och Norberg på 16.
Norberg
16
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Surahammar
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 5 351 9 733 10 605 529 Befolkningsförändring −1,9 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 47,1 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,5 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,6 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,0 % 18,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Kommunal skattesats 33,54 % 33,19 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −714 kr/inv. 5 426 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 44,5 % 48,8 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 78 943 kr/inv. 66 901 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Meritvärde åk 9 201,6 poäng 221,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,9 poäng 222,0 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,0 % 96,0 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,3 % 67,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 217 157 kr 181 164 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Medellivslängd 79,0 år 79,6 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 15,0 dagar 13,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 16,7 % 13,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,4 %
★
(bättre värde) 93,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,0 %
★
(bättre värde) 61,6 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 11,8 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,1 %
★
(bättre värde) 59,0 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,0 % – 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 515 per 100 000 inv. 8 969 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,5 % 4,8 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 379 800 kr 392 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,4 % 83,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 82,7 index (0–100) – Utpendling, andel 54,4 % 60,8 % – Inpendling, andel 34,7 % 35,2 % –
Boende Boende — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,5 % 11,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 83,39 kr/kvm
★
(bättre värde) 86,58 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm
★
(bättre värde) 231 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 584 kr/kvm 14 732 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 3 392 kr/kvm 6 151 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 095 kr/kvm 13 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 200,3 per 1 000 inv. 130,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 95,1 per 1 000 inv. 90,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 285,0 per 1 000 inv. 286,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 580,6 per 1 000 inv. 506,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,6 % −3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 171 9 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 275 300 kr/inv. 293 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 74,8 per 100 000 inv. 61,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 155 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 80,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,1 %
★
(bättre värde) 41,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 6,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Cykelväg per invånare 4,16 m/inv
★
(bättre värde) 3,53 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,9 %
★
(bättre värde) 38,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Norberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Surahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 %
★
(bättre värde) 5,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 9,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Norberg och Surahammar har nästan identisk kommunalskatt (33,54 % respektive 33,19 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Surahammar (221,4 poäng) 19,8 poäng högre än Norberg (201,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Norberg eller flytta till Surahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Norberg eller Surahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 33,54 % i Norberg och 33,19 % i Surahammar (2026). Surahammar har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Norberg eller Surahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 201,6 poäng i Norberg och 221,4 poäng i Surahammar (2025). Surahammar har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 19,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Norberg eller Surahammar? Norberg har 5 351 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Surahammar är alltså den största av de två kommunerna. Surahammar har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Norberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 379 800 kr i Norberg och 392 900 kr i Surahammar per år. Källa: SCB via Kolada.