Jämförelse · Dalarnas län
Mora vs Smedjebacken — vilket är bäst att bo i? Mora har 20 419 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Mora ett bättre värde på 30 och Smedjebacken på 27.
vs 1 lika
Smedjebacken
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Folkmängd jämförs ej 20 419 10 758 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 47,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 30,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,2 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,4 % 10,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Meritvärde åk 9 208,0 poäng 210,7 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,3 poäng 213,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 81,0 % 86,2 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,7 % 70,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 10,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 569 kr 239 859 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Medellivslängd 81,1 år 82,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 15,6 dagar 13,1 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,5 %
★
(bättre värde) 96,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 %
★
(bättre värde) 64,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,6 %
★
(bättre värde) 55,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 %
★
(bättre värde) 87,4 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 023 per 100 000 inv. 7 154 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,4 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 %
★
(bättre värde) 4,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 392 600 kr 409 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 %
★
(bättre värde) 83,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,2 index (0–100) 80,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,9 % 51,2 % – Inpendling, andel 25,2 % 27,9 % –
Boende Boende — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,3 %
★
(bättre värde) 11,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 69,10 kr/kvm
★
(bättre värde) 135,45 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år
★
(bättre värde) 41 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 111 kr/kvm
★
(bättre värde) 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 248 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 696 kr/kvm 13 367 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 238 kr/kvm 6 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 22 533 kr/kvm 16 786 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 162,2 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 55,3 per 1 000 inv. 27,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 312,5 per 1 000 inv. 343,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 530,2 per 1 000 inv. 509,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,4 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 20 064 10 550 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv. 296 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 9,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 65,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 20 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 84,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 87,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,2 %
★
(bättre värde) 44,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,4 % 68,8 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,4 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Cykelväg per invånare 3,11 m/inv
★
(bättre värde) 2,94 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 %
★
(bättre värde) 98,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 %
★
(bättre värde) 74,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mora jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Smedjebacken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,3 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mora eller Smedjebacken? Den totala kommunala skattesatsen är 34,32 % i Mora och 34,44 % i Smedjebacken (2026). Mora har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,12 procentenheter motsvarar i storleksordningen 42 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mora eller Smedjebacken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,0 poäng i Mora och 210,7 poäng i Smedjebacken (2025). Smedjebacken har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Mora eller Smedjebacken? Mora har 20 419 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Mora är alltså den största av de två kommunerna. Mora har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Smedjebacken. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 600 kr i Mora och 409 400 kr i Smedjebacken per år. Källa: SCB via Kolada.