Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Hallsberg vs Ljusnarsberg — vilket är bäst att bo i?

Hallsberg har 16 082 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Hallsberg ett bättre värde på 38 och Ljusnarsberg på 12.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Folkmängd jämförs ej 16 082 4 290 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −1,8 % 0,2 %
Medelålder 43,4 år 50,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,2 % 34,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,8 % 15,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,8 % 17,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Kommunal skattesats 33,85 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 122 kr/inv. (bättre värde) 966 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 31,1 % 56,8 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 184 kr/inv. 80 534 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Meritvärde åk 9 198,4 poäng (bättre värde) 191,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 201,5 poäng (bättre värde) 191,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,9 % (bättre värde) 75,6 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,3 % (bättre värde) 56,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,8 elever/lärare 8,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 204 049 kr 208 070 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (2024) 4,6 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 79,4 % 85,1 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % (bättre värde) 67 % 79 %
Väntetid till äldreboende 47 dagar (2025) 39 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,9 år (bättre värde) 77,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar (bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,3 % (bättre värde) 10,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 % 96,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,5 % (2022) (bättre värde) 64,8 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,3 % (2022) (bättre värde) 10,2 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,3 % (2022) (bättre värde) 56,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,4 % 22,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,4 % (bättre värde) 9,3 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,0 % – 79,4 %
Anmälda brott 14 657 per 100 000 inv. 13 027 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,0 % (bättre värde) 7,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 200 kr (bättre värde) 355 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,9 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 % (bättre värde) 76,2 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 85,6 index (0–100) (bättre värde) 69,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 53,1 % 34,9 % –
Inpendling, andel 54,3 % 27,0 % –

Miljö

Miljö — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 443 kg/inv (bättre värde) 614 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 41 % (bättre värde) 26 % –
Andel elbilar 3,5 % (bättre värde) 1,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,18 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,00 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,1 % 10,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,61 kr/kvm (bättre värde) 101,20 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,63 kr/kvm (bättre värde) 39,56 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm (bättre värde) 287 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 632 kr/kvm 6 678 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 605 kr/kvm 1 951 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 730 kr/kvm 10 032 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,5 per 1 000 inv. 193,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 34,7 per 1 000 inv. 85,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 275,2 per 1 000 inv. 350,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 487,4 per 1 000 inv. 629,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. 2,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,6 % −8,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 15 962 4 044 10 633 801
Mediannettoinkomst 290 400 kr/inv. (bättre värde) 245 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 31,1 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 4 538 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,4 % (bättre värde) 76,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,1 % (bättre värde) 79,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % (bättre värde) 40,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 36,0 % 33,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Elever i kulturskola, andel 11,7 % (2024) 9,9 % (2017) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 138 kr/elev (2024) 463 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 2,72 lån/inv 3,84 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 43,7 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % (bättre värde) 7,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Cykelväg per invånare 3,48 m/inv (bättre värde) 2,33 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % (bättre värde) 97,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,5 % (bättre värde) 24,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 19,6 % (bättre värde) 13,1 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hallsberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Ljusnarsberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,7 % (bättre värde) 23,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Hallsberg och Ljusnarsberg har nästan identisk kommunalskatt (33,85 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hallsberg (198,4 poäng) 6,6 poäng högre än Ljusnarsberg (191,8 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Hallsberg (385 200 kr) än i Ljusnarsberg (355 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallsberg eller flytta till Ljusnarsberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hallsberg eller Ljusnarsberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Hallsberg och 33,80 % i Ljusnarsberg (2026). Ljusnarsberg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hallsberg eller Ljusnarsberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 198,4 poäng i Hallsberg och 191,8 poäng i Ljusnarsberg (2026). Hallsberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hallsberg eller Ljusnarsberg?

Hallsberg har 16 082 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Hallsberg är alltså den större av de två kommunerna. Hallsberg har ungefär 3,7 gånger fler invånare än Ljusnarsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 200 kr i Hallsberg och 355 000 kr i Ljusnarsberg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Hallsberg och Ljusnarsberg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.