Ljusnarsberg
16
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Folkmängd jämförs ej 4 290 10 603 10 605 529 Befolkningsförändring −1,8 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 50,8 år 46,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 34,7 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 15,9 % 21,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,8 % 12,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Meritvärde åk 9 191,8 poäng 218,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 191,8 poäng 219,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 75,6 % 81,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 56,1 % 68,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 8,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 208 070 kr 210 537 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 77,6 år 81,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,9 dagar 12,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 %
★
(bättre värde) 11,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,9 %
★
(bättre värde) 93,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (2022)
★
(bättre värde) 63,9 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 10,2 % (2022) 8,8 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,9 % (2022) 63,9 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 85,6 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 027 per 100 000 inv. 7 316 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,3 % 5,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,0 % 4,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 355 000 kr 397 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,2 % 82,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 69,5 index (0–100)
★
(bättre värde) 64,6 index (0–100) – Utpendling, andel 34,9 % 47,8 % – Inpendling, andel 27,0 % 24,4 % –
Boende Boende — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 %
★
(bättre värde) 12,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 101,20 kr/kvm
★
(bättre värde) 162,60 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 39,56 kr/kvm 34,35 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm
★
(bättre värde) 310 kr/kvm – Fastighetspris småhus 6 678 kr/kvm 15 098 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 951 kr/kvm 6 959 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 032 kr/kvm 18 570 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 193,7 per 1 000 inv. 193,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 85,1 per 1 000 inv. 35,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 350,1 per 1 000 inv. 271,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 629,6 per 1 000 inv. 500,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 55,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −8,2 % −0,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 044 10 426 10 633 801 Mediannettoinkomst 245 400 kr/inv. 290 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 28,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 4 538 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,2 % 83,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 79,4 % 85,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,3 % 51,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % 4,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Cykelväg per invånare 2,33 m/inv 3,35 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 98,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 24,9 % 72,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ljusnarsberg jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Nora
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 6,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,1 %
★
(bättre värde) 9,0 % 9,0 %
Sammanfattning Ljusnarsberg har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Nora (34,55 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nora (218,5 poäng) 26,7 poäng högre än Ljusnarsberg (191,8 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Nora (397 600 kr) än i Ljusnarsberg (355 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljusnarsberg eller flytta till Nora .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ljusnarsberg eller Nora? Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Ljusnarsberg och 34,55 % i Nora (2026). Ljusnarsberg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ljusnarsberg eller Nora? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 191,8 poäng i Ljusnarsberg och 218,5 poäng i Nora (2026). Nora har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 26,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Ljusnarsberg eller Nora? Ljusnarsberg har 4 290 invånare och Nora har 10 603 (2025). Nora är alltså den större av de två kommunerna. Nora har ungefär 2,5 gånger fler invånare än Ljusnarsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 355 000 kr i Ljusnarsberg och 397 600 kr i Nora per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.