Jämförelse · Västra Götalands län
Lerum vs Uddevalla — vilket är bäst att bo i? Lerum har 43 752 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Lerum ett bättre värde på 47 och Uddevalla på 9.
Lerum
47
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Uddevalla
9
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Folkmängd jämförs ej 43 752 56 744 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 40,9 år 43,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,5 % 22,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 28,1 % 23,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,2 % 17,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Meritvärde åk 9 228,6 poäng
★
(bättre värde) 220,4 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 228,9 poäng
★
(bättre värde) 221,2 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,6 %
★
(bättre värde) 85,9 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,8 %
★
(bättre värde) 68,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 189 892 kr 204 136 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 7,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Medellivslängd 83,3 år
★
(bättre värde) 81,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,4 dagar
★
(bättre värde) 16,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 9,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,4 %
★
(bättre värde) 91,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 %
★
(bättre värde) 65,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 3,4 %
★
(bättre värde) 4,9 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,5 %
★
(bättre värde) 65,0 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 %
★
(bättre värde) 74,3 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 359 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 041 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,7 %
★
(bättre värde) 6,0 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 3,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 467 700 kr
★
(bättre värde) 392 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,2 %
★
(bättre värde) 81,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) 77,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 69,1 % 33,6 % – Inpendling, andel 38,7 % 30,2 % –
Boende Boende — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,7 %
★
(bättre värde) 14,7 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 110,86 kr/kvm
★
(bättre värde) 116,94 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17 kr/år
★
(bättre värde) 18 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm
★
(bättre värde) 118 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 270 kr/kvm 206 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 35 365 kr/kvm 27 039 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 261 kr/kvm 21 110 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 31 752 kr/kvm 42 666 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 68,1 per 1 000 inv. 203,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 62,9 per 1 000 inv. 97,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 267,0 per 1 000 inv. 198,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 398,1 per 1 000 inv. 499,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,7 % −0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 883 56 414 10 633 801 Mediannettoinkomst 367 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 301 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 4,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 40,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 10 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 62,3 %
★
(bättre värde) 51,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 77,5 %
★
(bättre värde) 41,5 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 %
★
(bättre värde) 5,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Cykelväg per invånare 2,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,38 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 99,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % 78,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lerum jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Uddevalla
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 8,7 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Lerum har lägre kommunalskatt (32,03 %) jämfört med Uddevalla (33,64 %), en skillnad på 1,61 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lerum (228,6 poäng) 8,2 poäng högre än Uddevalla (220,4 poäng). Medianinkomsten är 19 % högre i Lerum (467 700 kr) än i Uddevalla (392 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lerum eller flytta till Uddevalla .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lerum eller Uddevalla? Den totala kommunala skattesatsen är 32,03 % i Lerum och 33,64 % i Uddevalla (2026). Lerum har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,61 procentenheter motsvarar i storleksordningen 563 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lerum eller Uddevalla? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 228,6 poäng i Lerum och 220,4 poäng i Uddevalla (2025). Lerum har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 8,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Lerum eller Uddevalla? Lerum har 43 752 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Uddevalla är alltså den största av de två kommunerna. Uddevalla har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Lerum. Medianinkomsten (20–64 år) är 467 700 kr i Lerum och 392 400 kr i Uddevalla per år. Källa: SCB via Kolada.