Kommuner i Västra Götalands län — alla 49 kommuner
Västra Götalands län har 49 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Västra Götalands län
- Ale
- Alingsås
- Bengtsfors
- Bollebygd
- Borås
- Dals-Ed
- Essunga
- Falköping
- Färgelanda
- Grästorp
- Gullspång
- Göteborg
- Götene
- Herrljunga
- Hjo
- Härryda
- Karlsborg
- Kungälv
- Lerum
- Lidköping
- Lilla Edet
- Lysekil
- Mariestad
- Mark
- Mellerud
- Munkedal
- Mölndal
- Orust
- Partille
- Skara
- Skövde
- Sotenäs
- Stenungsund
- Strömstad
- Svenljunga
- Tanum
- Tibro
- Tidaholm
- Tjörn
- Tranemo
- Trollhättan
- Töreboda
- Uddevalla
- Ulricehamn
- Vara
- Vårgårda
- Vänersborg
- Åmål
- Öckerö
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Västra Götalands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Göteborg | 613 278 |
| 2 | Borås | 115 238 |
| 3 | Mölndal | 72 128 |
| 4 | Trollhättan | 59 265 |
| 5 | Skövde | 58 272 |
| 6 | Uddevalla | 56 744 |
| 7 | Kungälv | 50 496 |
| 8 | Lerum | 43 752 |
| 9 | Alingsås | 42 861 |
| 10 | Partille | 41 164 |
| 11 | Lidköping | 40 359 |
| 12 | Vänersborg | 40 078 |
| 13 | Härryda | 40 011 |
| 14 | Mark | 35 134 |
| 15 | Falköping | 32 794 |
| 16 | Ale | 32 620 |
| 17 | Stenungsund | 27 854 |
| 18 | Ulricehamn | 24 954 |
| 19 | Mariestad | 24 421 |
| 20 | Skara | 18 753 |
| 21 | Vara | 16 011 |
| 22 | Tjörn | 16 003 |
| 23 | Orust | 15 363 |
| 24 | Lilla Edet | 14 398 |
| 25 | Lysekil | 13 796 |
| 26 | Strömstad | 13 557 |
| 27 | Götene | 13 223 |
| 28 | Öckerö | 12 863 |
| 29 | Tidaholm | 12 736 |
| 30 | Tanum | 12 677 |
| 31 | Vårgårda | 12 472 |
| 32 | Tranemo | 11 873 |
| 33 | Åmål | 11 679 |
| 34 | Tibro | 11 326 |
| 35 | Svenljunga | 10 616 |
| 36 | Munkedal | 10 272 |
| 37 | Bollebygd | 9 784 |
| 38 | Herrljunga | 9 509 |
| 39 | Hjo | 9 322 |
| 40 | Töreboda | 9 093 |
| 41 | Mellerud | 9 038 |
| 42 | Sotenäs | 9 036 |
| 43 | Bengtsfors | 8 955 |
| 44 | Karlsborg | 7 047 |
| 45 | Färgelanda | 6 288 |
| 46 | Grästorp | 5 602 |
| 47 | Essunga | 5 559 |
| 48 | Gullspång | 4 949 |
| 49 | Dals-Ed | 4 571 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Partille | 31,36 % |
| 2 | Härryda | 31,98 % |
| 3 | Mölndal | 31,99 % |
| 4 | Lerum | 32,03 % |
| 5 | Ulricehamn | 32,53 % |
| 6 | Göteborg | 32,60 % |
| 7 | Lidköping | 32,74 % |
| 7 | Mariestad | 32,74 % |
| 9 | Borås | 32,79 % |
| 10 | Ale | 32,80 % |
| 10 | Karlsborg | 32,80 % |
| 12 | Alingsås | 32,84 % |
| 13 | Kungälv | 32,92 % |
| 14 | Tranemo | 32,98 % |
| 15 | Mark | 32,99 % |
| 16 | Tanum | 33,04 % |
| 16 | Öckerö | 33,04 % |
| 18 | Essunga | 33,05 % |
| 19 | Bollebygd | 33,07 % |
| 20 | Skövde | 33,09 % |
| 20 | Vårgårda | 33,09 % |
| 22 | Stenungsund | 33,12 % |
| 23 | Tibro | 33,19 % |
| 23 | Tjörn | 33,19 % |
| 25 | Töreboda | 33,20 % |
| 26 | Vara | 33,25 % |
| 27 | Skara | 33,38 % |
| 28 | Strömstad | 33,39 % |
| 29 | Falköping | 33,43 % |
| 30 | Grästorp | 33,47 % |
| 30 | Sotenäs | 33,47 % |
| 32 | Hjo | 33,48 % |
| 33 | Svenljunga | 33,53 % |
| 34 | Tidaholm | 33,55 % |
| 35 | Götene | 33,60 % |
| 36 | Herrljunga | 33,62 % |
| 37 | Uddevalla | 33,64 % |
| 38 | Orust | 33,69 % |
| 38 | Vänersborg | 33,69 % |
| 40 | Trollhättan | 33,84 % |
| 41 | Lilla Edet | 33,85 % |
| 42 | Lysekil | 33,94 % |
| 42 | Åmål | 33,94 % |
| 44 | Gullspång | 33,97 % |
| 45 | Mellerud | 34,08 % |
| 46 | Färgelanda | 34,39 % |
| 47 | Bengtsfors | 34,40 % |
| 48 | Dals-Ed | 34,69 % |
| 49 | Munkedal | 34,86 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Härryda | 245,9 poäng |
| 2 | Partille | 241,0 poäng |
| 3 | Mölndal | 236,6 poäng |
| 4 | Öckerö | 236,4 poäng |
| 5 | Ale | 232,8 poäng |
| 6 | Göteborg | 231,2 poäng |
| 7 | Orust | 230,8 poäng |
| 7 | Trollhättan | 230,8 poäng |
| 9 | Kungälv | 229,3 poäng |
| 10 | Hjo | 228,2 poäng |
| 11 | Lerum | 227,3 poäng |
| 12 | Stenungsund | 226,2 poäng |
| 13 | Karlsborg | 226,1 poäng |
| 14 | Sotenäs | 225,5 poäng |
| 15 | Tjörn | 224,3 poäng |
| 16 | Skövde | 223,1 poäng |
| 17 | Strömstad | 221,7 poäng |
| 18 | Uddevalla | 220,8 poäng |
| 19 | Vänersborg | 220,7 poäng |
| 20 | Alingsås | 219,7 poäng |
| 21 | Grästorp | 219,6 poäng |
| 22 | Lidköping | 218,6 poäng |
| 23 | Borås | 218,1 poäng |
| 24 | Tidaholm | 216,1 poäng |
| 25 | Tranemo | 215,7 poäng |
| 26 | Vara | 215,2 poäng |
| 27 | Mark | 215,0 poäng |
| 28 | Mellerud | 214,8 poäng |
| 29 | Bollebygd | 214,4 poäng |
| 30 | Tibro | 213,6 poäng |
| 31 | Tanum | 212,5 poäng |
| 32 | Essunga | 210,1 poäng |
| 32 | Munkedal | 210,1 poäng |
| 34 | Mariestad | 208,2 poäng |
| 35 | Lysekil | 207,5 poäng |
| 35 | Åmål | 207,5 poäng |
| 37 | Ulricehamn | 206,8 poäng |
| 38 | Dals-Ed | 205,6 poäng |
| 39 | Svenljunga | 205,0 poäng |
| 40 | Götene | 204,9 poäng |
| 41 | Skara | 204,8 poäng |
| 42 | Falköping | 204,1 poäng |
| 43 | Bengtsfors | 203,8 poäng |
| 44 | Vårgårda | 201,1 poäng |
| 45 | Herrljunga | 201,0 poäng |
| 46 | Färgelanda | 199,9 poäng |
| 47 | Lilla Edet | 199,4 poäng |
| 48 | Töreboda | 198,3 poäng |
| 49 | Gullspång | 190,8 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Öckerö | 2,9 % |
| 2 | Tjörn | 3,3 % |
| 3 | Tanum | 3,8 % |
| 4 | Sotenäs | 3,8 % |
| 5 | Kungälv | 3,8 % |
| 6 | Lerum | 3,9 % |
| 7 | Karlsborg | 4,0 % |
| 8 | Grästorp | 4,0 % |
| 9 | Orust | 4,0 % |
| 10 | Dals-Ed | 4,1 % |
| 11 | Bollebygd | 4,1 % |
| 12 | Härryda | 4,1 % |
| 13 | Stenungsund | 4,2 % |
| 14 | Hjo | 4,3 % |
| 15 | Tidaholm | 4,3 % |
| 16 | Tranemo | 4,3 % |
| 17 | Strömstad | 4,5 % |
| 18 | Ulricehamn | 4,5 % |
| 19 | Lidköping | 4,6 % |
| 20 | Götene | 4,7 % |
| 21 | Vara | 4,7 % |
| 22 | Mölndal | 4,7 % |
| 23 | Ale | 4,8 % |
| 24 | Herrljunga | 4,9 % |
| 25 | Mariestad | 4,9 % |
| 26 | Essunga | 5,0 % |
| 27 | Vårgårda | 5,0 % |
| 28 | Mark | 5,1 % |
| 29 | Munkedal | 5,1 % |
| 30 | Alingsås | 5,1 % |
| 31 | Skövde | 5,2 % |
| 32 | Lysekil | 5,3 % |
| 33 | Svenljunga | 5,4 % |
| 34 | Lilla Edet | 5,6 % |
| 35 | Partille | 5,7 % |
| 36 | Skara | 5,8 % |
| 37 | Färgelanda | 6,1 % |
| 38 | Falköping | 6,7 % |
| 39 | Tibro | 6,8 % |
| 40 | Mellerud | 6,8 % |
| 41 | Töreboda | 6,8 % |
| 42 | Uddevalla | 7,1 % |
| 43 | Vänersborg | 7,3 % |
| 44 | Bengtsfors | 7,3 % |
| 45 | Borås | 7,3 % |
| 46 | Göteborg | 8,2 % |
| 47 | Trollhättan | 8,4 % |
| 48 | Gullspång | 8,5 % |
| 49 | Åmål | 8,5 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Härryda | 475 300 kr |
| 2 | Lerum | 467 700 kr |
| 3 | Öckerö | 459 100 kr |
| 4 | Mölndal | 457 400 kr |
| 5 | Partille | 454 300 kr |
| 6 | Stenungsund | 453 900 kr |
| 7 | Kungälv | 449 800 kr |
| 8 | Tjörn | 442 200 kr |
| 9 | Ale | 432 000 kr |
| 10 | Bollebygd | 430 100 kr |
| 11 | Skövde | 414 800 kr |
| 12 | Sotenäs | 412 600 kr |
| 13 | Alingsås | 412 000 kr |
| 14 | Karlsborg | 410 400 kr |
| 15 | Lysekil | 406 900 kr |
| 16 | Orust | 406 400 kr |
| 17 | Lidköping | 403 500 kr |
| 18 | Vårgårda | 402 300 kr |
| 19 | Lilla Edet | 399 100 kr |
| 20 | Götene | 398 800 kr |
| 21 | Strömstad | 398 500 kr |
| 22 | Göteborg | 398 200 kr |
| 23 | Mariestad | 396 100 kr |
| 24 | Hjo | 395 700 kr |
| 25 | Tranemo | 395 200 kr |
| 26 | Uddevalla | 392 400 kr |
| 27 | Ulricehamn | 390 800 kr |
| 28 | Tidaholm | 390 200 kr |
| 28 | Trollhättan | 390 200 kr |
| 30 | Vänersborg | 390 100 kr |
| 31 | Skara | 389 500 kr |
| 32 | Tanum | 389 300 kr |
| 33 | Grästorp | 388 700 kr |
| 34 | Mark | 388 500 kr |
| 35 | Herrljunga | 387 600 kr |
| 36 | Tibro | 385 000 kr |
| 37 | Munkedal | 384 200 kr |
| 38 | Falköping | 383 300 kr |
| 39 | Borås | 382 600 kr |
| 40 | Essunga | 377 700 kr |
| 41 | Färgelanda | 376 100 kr |
| 42 | Vara | 375 600 kr |
| 43 | Dals-Ed | 375 500 kr |
| 44 | Bengtsfors | 374 500 kr |
| 45 | Åmål | 368 900 kr |
| 46 | Svenljunga | 368 200 kr |
| 47 | Töreboda | 367 200 kr |
| 48 | Gullspång | 364 500 kr |
| 49 | Mellerud | 360 600 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Tjörn | 92,5 % |
| 2 | Essunga | 92,0 % |
| 3 | Tanum | 88,6 % |
| 4 | Gullspång | 87,8 % |
| 5 | Herrljunga | 87,6 % |
| 6 | Ale | 85,3 % |
| 7 | Götene | 84,7 % |
| 8 | Skövde | 84,6 % |
| 9 | Mariestad | 84,0 % |
| 10 | Mölndal | 83,9 % |
| 11 | Mark | 83,8 % |
| 12 | Vara | 83,7 % |
| 13 | Lidköping | 83,6 % |
| 14 | Ulricehamn | 82,9 % |
| 15 | Bengtsfors | 82,5 % |
| 16 | Lilla Edet | 79,6 % |
| 17 | Lysekil | 78,6 % |
| 18 | Svenljunga | 78,3 % |
| 19 | Trollhättan | 77,4 % |
| 20 | Falköping | 75,5 % |
| 21 | Uddevalla | 74,3 % |
| 22 | Göteborg | 73,9 % |
| 23 | Borås | 73,8 % |
| 24 | Skara | 70,7 % |
Saknar värde för 2025: Alingsås (senast 2024), Bollebygd (senast 2022), Dals-Ed (senast 2024), Grästorp (senast 2021), Hjo (senast 2024), Härryda (senast 2024), Karlsborg (senast 2023), Kungälv (senast 2023), Lerum (senast 2022), Munkedal (senast 2024), Sotenäs (senast 2023), Stenungsund (senast 2024), Strömstad (senast 2024), Tibro (senast 2023), Tidaholm (senast 2023), Töreboda (senast 2023), Vårgårda (senast 2024), Vänersborg (senast 2024), Åmål (senast 2021), Öckerö (senast 2024).
Direktjämförelser i Västra Götalands län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Västra Götalands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
- 1613 278Göteborg613 278
- 2115 238Borås115 238
- 372 128Mölndal72 128
- 459 265Trollhättan59 265
- 558 272Skövde58 272
- 656 744Uddevalla56 744
- 750 496Kungälv50 496
- 843 752Lerum43 752
- 942 861Alingsås42 861
- 1041 164Partille41 164
- 1140 359Lidköping40 359
- 1240 078Vänersborg40 078
- 1340 011Härryda40 011
- 1435 134Mark35 134
- 1532 794Falköping32 794
- 1632 620Ale32 620
- 1727 854Stenungsund27 854
- 1824 954Ulricehamn24 954
- 1924 421Mariestad24 421
- 2018 753Skara18 753
- 2116 011Vara16 011
- 2216 003Tjörn16 003
- 2315 363Orust15 363
- 2414 398Lilla Edet14 398
- 2513 796Lysekil13 796
- 2613 557Strömstad13 557
- 2713 223Götene13 223
- 2812 863Öckerö12 863
- 2912 736Tidaholm12 736
- 3012 677Tanum12 677
- 3112 472Vårgårda12 472
- 3211 873Tranemo11 873
- 3311 679Åmål11 679
- 3411 326Tibro11 326
- 3510 616Svenljunga10 616
- 3610 272Munkedal10 272
- 379 784Bollebygd9 784
- 389 509Herrljunga9 509
- 399 322Hjo9 322
- 409 093Töreboda9 093
- 419 038Mellerud9 038
- 429 036Sotenäs9 036
- 438 955Bengtsfors8 955
- 447 047Karlsborg7 047
- 456 288Färgelanda6 288
- 465 602Grästorp5 602
- 475 559Essunga5 559
- 484 949Gullspång4 949
- 494 571Dals-Ed4 571
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Västra Götalands län
Hur många kommuner finns i Västra Götalands län?
Västra Götalands län består av 49 kommuner: Ale, Alingsås, Bengtsfors, Bollebygd, Borås, Dals-Ed, Essunga, Falköping, Färgelanda, Grästorp, Gullspång, Göteborg, Götene, Herrljunga, Hjo, Härryda, Karlsborg, Kungälv, Lerum, Lidköping, Lilla Edet, Lysekil, Mariestad, Mark, Mellerud, Munkedal, Mölndal, Orust, Partille, Skara, Skövde, Sotenäs, Stenungsund, Strömstad, Svenljunga, Tanum, Tibro, Tidaholm, Tjörn, Tranemo, Trollhättan, Töreboda, Uddevalla, Ulricehamn, Vara, Vårgårda, Vänersborg, Åmål, Öckerö.
Vilken är den största kommunen i Västra Götalands län?
Göteborg är den folkrikaste kommunen i Västra Götalands län med 613 278 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Västra Götalands län?
Partille har den lägsta kommunala skattesatsen i Västra Götalands län med 31,36 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Västra Götalands län?
Härryda har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Västra Götalands läns kommuner, 245,9 poäng (2026).
Vilken region tillhör Västra Götalands län?
Kommunerna i Västra Götalands län ingår i Västra Götalandsregionen, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Västra Götalands län
De fem kommuner i Västra Götalands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Västra Götalands län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Partille | 31,36 % |
| 2 | Härryda | 31,98 % |
| 3 | Mölndal | 31,99 % |
| 4 | Lerum | 32,03 % |
| 5 | Ulricehamn | 32,53 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Härryda | 245,9 poäng |
| 2 | Partille | 241,0 poäng |
| 3 | Mölndal | 236,6 poäng |
| 4 | Öckerö | 236,4 poäng |
| 5 | Ale | 232,8 poäng |
Regionfullmäktige Västra Götalandsregionen — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 46 | 42 | -4 |
| Moderaterna | 29 | 32 | +3 |
| Sverigedemokraterna | 24 | 22 | -2 |
| Vänsterpartiet | 16 | 16 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 12 | 12 | ±0 |
| Centerpartiet | 9 | 11 | +2 |
| Miljöpartiet | 6 | 9 | +3 |
| Liberalerna | 7 | 5 | -2 |
Så har Västra Götalandsregionen styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026SVMPVänsterstyre
- 2018–2022MCLKDMPSKR:s klassning:
B - 2014–2018MCLKDMPSKR:s klassning:
A - 2010–2014SVMPSKR:s klassning:
V
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Västra Götalandsregionen
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 5232,6 % | 4630,2 % | 4126,9 % | 4629,4 % | 4227,5 % | -10 |
| Moderaterna | 3823,9 % | 3321,7 % | 2818,6 % | 2918,4 % | 3220,5 % | -6 |
| Sverigedemokraterna | 95,8 % | 149,3 % | 2012,8 % | 2415,4 % | 2214,3 % | +13 |
| Centerpartiet | 95,7 % | 106,2 % | 127,6 % | 95,9 % | 116,9 % | +2 |
| Vänsterpartiet | 95,9 % | 138,3 % | 159,6 % | 1610,0 % | 1610,7 % | +7 |
| Kristdemokraterna | 95,3 % | 95,7 % | 117,6 % | 127,9 % | 127,5 % | +3 |
| Miljöpartiet | 127,4 % | 138,4 % | 74,6 % | 63,6 % | 95,6 % | -3 |
| Liberalerna | 117,2 % | 117,1 % | 106,9 % | 74,8 % | 53,3 % | -6 |
| Övriga partier | 06,1 % | 03,1 % | 55,4 % | 04,4 % | 03,7 % | ±0 |
| Mandat totalt | 149 | 149 | 149 | 149 | 149 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Västra Götalands län
SCBs regionala opinionssiffra för Västsverige — inte en mätning av Västra Götalands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.