Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Lerum vs Skövde — vilket är bäst att bo i?

Lerum har 43 752 invånare och Skövde har 58 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Lerum ett bättre värde på 36 och Skövde på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Folkmängd jämförs ej 43 752 58 272 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % 0,5 % 0,2 %
Medelålder 40,9 år 41,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,5 % 20,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 28,1 % 22,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,2 % 17,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Kommunal skattesats 32,03 % (bättre värde) 33,09 % 32,38 %
Årets resultat 1 197 kr/inv. 4 686 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 34,5 % 36,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 592 kr/inv. 68 651 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Meritvärde åk 9 227,3 poäng (bättre värde) 223,1 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,7 poäng (bättre värde) 223,5 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,1 % 83,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,3 % (bättre värde) 71,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare (bättre värde) 12,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 189 892 kr 173 533 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,7 % (bättre värde) 86,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar 27 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,3 år (bättre värde) 82,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,4 dagar (bättre värde) 12,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 9,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,4 % (bättre värde) 96,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % 72,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,4 % (bättre värde) 6,4 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,5 % (bättre värde) 67,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,1 % 32,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 3,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 % (2022) 84,6 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 359 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 430 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,9 % (bättre värde) 5,2 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 467 700 kr (bättre värde) 414 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,2 % (bättre värde) 82,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) (bättre värde) 71,8 index (0–100) –
Utpendling, andel 69,1 % 20,8 % –
Inpendling, andel 38,7 % 37,2 % –

Miljö

Miljö — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Insamlat kommunalt avfall 416 kg/inv 401 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 47 % (bättre värde) 30 % –
Andel elbilar 11,1 % (bättre värde) 7,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,80 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 9,55 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,7 % 8,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 110,86 kr/kvm 100,88 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17,16 kr/kvm (bättre värde) 21,18 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm (bättre värde) 120 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 270 kr/kvm 189 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 35 365 kr/kvm 24 603 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 31 261 kr/kvm 18 157 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 31 752 kr/kvm 25 607 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 68,1 per 1 000 inv. 226,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 62,9 per 1 000 inv. 98,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 267,0 per 1 000 inv. 185,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 398,1 per 1 000 inv. 510,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,6 per 1 000 inv. 5,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,7 % 2,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 883 59 141 10 633 801
Mediannettoinkomst 367 900 kr/inv. (bättre värde) 316 100 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 4,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 12,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 1 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,7 % (bättre värde) 84,3 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,9 % (bättre värde) 86,0 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 62,3 % (bättre värde) 51,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Elever i kulturskola, andel 14,7 % (bättre värde) 9,1 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 798 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 858 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,57 lån/inv (bättre värde) 4,56 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 77,5 % (2022) 64,7 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 % 3,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Cykelväg per invånare 2,70 m/inv 3,19 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % 84,6 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 8,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lerum jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Skövde Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 55,8 % (bättre värde) 47,0 % 48,5 %

Sammanfattning

Lerum har lägre kommunalskatt (32,03 %) jämfört med Skövde (33,09 %), en skillnad på 1,06 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lerum (227,3 poäng) 4,2 poäng högre än Skövde (223,1 poäng). Medianinkomsten är 13 % högre i Lerum (467 700 kr) än i Skövde (414 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lerum eller flytta till Skövde.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lerum eller Skövde?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,03 % i Lerum och 33,09 % i Skövde (2026). Lerum har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,06 procentenheter motsvarar ungefär 230 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lerum eller Skövde?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,3 poäng i Lerum och 223,1 poäng i Skövde (2026). Lerum har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lerum eller Skövde?

Lerum har 43 752 invånare och Skövde har 58 272 (2025). Skövde är alltså den större av de två kommunerna. Skövde har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Lerum. Medianinkomsten (20–64 år) är 467 700 kr i Lerum och 414 800 kr i Skövde per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Lerum och Skövde.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.