Jämförelse · Västra Götalands län
Lerum vs Mölndal — vilket är bäst att bo i? Lerum har 43 752 invånare och Mölndal har 72 128 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Lerum ett bättre värde på 25 och Mölndal på 24.
Lerum
25
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Mölndal
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Folkmängd jämförs ej 43 752 72 128 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 40,9 år 40,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,5 % 16,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 28,1 % 23,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,2 % 20,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Meritvärde åk 9 227,3 poäng 236,6 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,7 poäng 237,6 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,1 % 85,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,3 % 78,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 189 892 kr 184 679 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (2025) 5,8 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,3 år
★
(bättre värde) 82,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,4 dagar
★
(bättre värde) 10,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 8,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,4 %
★
(bättre värde) 95,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % 76,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 3,4 % 3,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,5 % 72,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 % (2022) 83,9 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 359 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 544 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,9 %
★
(bättre värde) 4,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 467 700 kr
★
(bättre värde) 457 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,2 %
★
(bättre värde) 85,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100)
★
(bättre värde) 77,3 index (0–100) – Utpendling, andel 69,1 % 67,9 % – Inpendling, andel 38,7 % 72,7 % –
Boende Boende — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,4 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,7 % 12,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 110,86 kr/kvm 75,82 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17,16 kr/kvm
★
(bättre värde) 25,04 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm 106 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 270 kr/kvm 200 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 35 365 kr/kvm 44 698 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 261 kr/kvm 40 077 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 31 752 kr/kvm 42 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 68,1 per 1 000 inv. 156,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 62,9 per 1 000 inv. 144,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 267,0 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 398,1 per 1 000 inv. 463,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,5 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,6 per 1 000 inv. 15,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,7 % 3,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 883 72 375 10 633 801 Mediannettoinkomst 367 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 357 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 4,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 30 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,7 %
★
(bättre värde) 85,6 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,9 %
★
(bättre värde) 87,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 62,3 %
★
(bättre värde) 60,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 41,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 % 3,8 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Cykelväg per invånare 2,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,40 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % 92,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lerum jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Mölndal
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 %
★
(bättre värde) 7,4 % 9,0 %
Sammanfattning Lerum och Mölndal har nästan identisk kommunalskatt (32,03 % respektive 31,99 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mölndal (236,6 poäng) 9,3 poäng högre än Lerum (227,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lerum eller flytta till Mölndal .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lerum eller Mölndal? Den totala kommunala skattesatsen är 32,03 % i Lerum och 31,99 % i Mölndal (2026). Mölndal har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lerum eller Mölndal? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,3 poäng i Lerum och 236,6 poäng i Mölndal (2026). Mölndal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Lerum eller Mölndal? Lerum har 43 752 invånare och Mölndal har 72 128 (2025). Mölndal är alltså den större av de två kommunerna. Mölndal har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Lerum. Medianinkomsten (20–64 år) är 467 700 kr i Lerum och 457 400 kr i Mölndal per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.