Kommunatlas
Västra Götalands län

Flytta till Uddevalla — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Uddevalla? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,64 %
Befolkning 56 744 inv.
Meritvärde åk 9 220,4
Läge Västra Götalands län

Uddevalla har 56 744 invånare och ligger i Västra Götalands län.

Kommunalskatten på 33,64 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Uddevalla på 33,64 % är 1,26 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Uddevalla är 392 400 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Uddevalla ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 220,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,9 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

74,3 % av invånarna i Uddevalla känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 5,1 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Uddevalla

Villa/småhus 27 039 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 4 055 850 kr
Bostadsrätt 21 110 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 477 700 kr

Fastighetspriset för småhus i Uddevalla är 27 039 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 055 850 kr. Bostadsrätter ligger på 21 110 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 477 700 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Uddevalla: 14,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Uddevalla på 6,0 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Uddevalla är 392 400 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 33,6 % Inpendling: 30,2 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Uddevalla jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Uddevalla Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,64 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 6,0 % 5,4 % Sämre
Meritvärde åk 9 220,4 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 74,3 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet 85,9 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 392 400 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 42,5 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 27 039 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 41,5 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Uddevalla rätt för dig?

Kommunalskatten i Uddevalla på 33,64 % är 1,26 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Uddevalla på 6,0 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Skolresultaten i Uddevalla ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 220,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,9 % (rikssnitt 84,2 %). 74,3 % av invånarna i Uddevalla känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 5,1 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Uddevalla är 27 039 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 055 850 kr. Bostadsrätter ligger på 21 110 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 477 700 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 41,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Uddevalla (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Uddevalla en förhållandevis stor stad med 56 744 invånare i Västra Götalands län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.

Vanliga frågor om att flytta till Uddevalla

Är det dyrt att bo i Uddevalla?

Kommunalskatten i Uddevalla är 33,64 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 392 400 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Uddevalla?

Fastighetspriset för småhus i Uddevalla är 27 039 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 055 850 kr. Bostadsrätter ligger på 21 110 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Uddevalla?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Uddevalla är 220,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 85,9 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Uddevalla?

Sysselsättningsgraden i Uddevalla är 81,2 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 392 400 kr/år. Arbetslösheten är 6,0 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Uddevalla?

74,3 % av invånarna i Uddevalla uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Uddevalla?

Uddevalla hade 56 744 invånare år 2025. Det gör kommunen till en förhållandevis stor stad.

I vilket län ligger Uddevalla?

Uddevalla kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.

Jämför Uddevalla med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.