Kommunatlas
Västra Götalands län

Flytta till Lerum — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Lerum? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 32,03 %
Befolkning 43 752 inv.
Meritvärde åk 9 227,3
Läge Västra Götalands län

Lerum har 43 752 invånare och ligger i Västra Götalands län.

Kommunalskatten på 32,03 % är 0,35 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Ekonomiskt sett är Lerum bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,03 % ligger 0,35 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 1 470 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Lerum är 467 700 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Lerum ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 227,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,1 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Lerum är hög. 85,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022) — 10,7 procentenheter över rikssnittet samma år (75,1 %).

Bostadspriser och boende i Lerum

Villa/småhus 35 365 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 5 304 750 kr
Bostadsrätt 31 261 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 2 188 270 kr

Fastighetspriset för småhus i Lerum är 35 365 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 304 750 kr. Bostadsrätter ligger på 31 261 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 188 270 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Lerum: 12,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Lerum är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,9 % (årsmedelvärde 2025) — 3,1 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).

Medianinkomsten i Lerum är 467 700 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 69,1 % Inpendling: 38,7 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Lerum jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Lerum Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 32,03 % 32,38 % Bättre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 3,9 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 227,3 229,7 Sämre
Trygghet utomhus (2022) 85,8 % 75,1 % Bättre
Gymnasiebehörighet (2026) 83,1 % 83,6 % Sämre
Medianinkomst (2024) 467 700 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning (2025) 55,8 % 48,5 % Bättre
Fastighetspris småhus (2025) 35 365 kr/kvm 28 884 kr/kvm Sämre
Rekommenderar att flytta hit (2022) 77,5 % 62,6 % Bättre

Sammanfattning — är Lerum rätt för dig?

Ekonomiskt sett är Lerum bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,03 % ligger 0,35 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 1 470 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetsmarknaden i Lerum är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,9 % (årsmedelvärde 2025) — 3,1 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Lerum ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 227,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,1 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Lerum är hög. 85,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022) — 10,7 procentenheter över rikssnittet samma år (75,1 %). Fastighetspriset för småhus i Lerum är 35 365 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 304 750 kr. Bostadsrätter ligger på 31 261 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 188 270 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 77,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Lerum (2022; rikssnitt samma år 62,6 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Lerum en förhållandevis stor stad med 43 752 invånare i Västra Götalands län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.

Vanliga frågor om att flytta till Lerum

Är det dyrt att bo i Lerum?

Kommunalskatten i Lerum är 32,03 % (2026), vilket är 0,35 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 467 700 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Lerum?

Fastighetspriset för småhus i Lerum är 35 365 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 304 750 kr. Bostadsrätter ligger på 31 261 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Lerum?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Lerum är 227,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 83,1 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Lerum?

Sysselsättningsgraden i Lerum är 88,2 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 467 700 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,9 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Lerum?

85,8 % av invånarna i Lerum uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022; rikssnitt samma år 75,1 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Lerum tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Lerum?

Lerum hade 43 752 invånare år 2025. Det gör Lerum till en förhållandevis stor stad.

I vilket län ligger Lerum?

Lerum kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.

Jämför Lerum med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2022.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2022.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.