Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Trollhättan vs Uddevalla — vilket är bäst att bo i?

Trollhättan har 59 265 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Trollhättan ett bättre värde på 30 och Uddevalla på 25.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Folkmängd jämförs ej 59 265 56 744 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 41,6 år 43,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,0 % 22,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,0 % 23,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 23,2 % 17,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Kommunal skattesats 33,84 % 33,64 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 374 kr/inv. (bättre värde) 2 757 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 58,8 % (bättre värde) 25,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 110 kr/inv. 77 888 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Meritvärde åk 9 230,8 poäng (bättre värde) 220,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 232,0 poäng (bättre värde) 221,7 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,7 % 84,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,6 % (bättre värde) 67,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 203 099 kr 204 136 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 7,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 81,3 % 86,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % (bättre värde) 80 % 79 %
Väntetid till äldreboende 82 dagar 23 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,0 år 81,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,9 dagar (bättre värde) 16,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 9,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % (bättre värde) 91,0 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % (bättre värde) 65,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,0 % 4,9 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,5 % 65,0 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,3 % 28,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,2 % (bättre värde) 4,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,4 % (bättre värde) 74,3 % 79,4 %
Anmälda brott 9 986 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 041 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,4 % 7,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 200 kr 392 400 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,5 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 81,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,5 index (0–100) 77,7 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 36,1 % 33,6 % –
Inpendling, andel 38,7 % 30,2 % –

Miljö

Miljö — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Insamlat kommunalt avfall 377 kg/inv (bättre värde) 475 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 23 % –
Andel elbilar 8,8 % 9,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,62 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 14,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 100,58 kr/kvm (bättre värde) 116,94 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,93 kr/kvm 17,80 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm (bättre värde) 118 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm 206 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 23 821 kr/kvm 27 039 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 18 283 kr/kvm 21 110 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 24 405 kr/kvm 42 666 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 211,2 per 1 000 inv. 203,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 115,2 per 1 000 inv. 97,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 173,8 per 1 000 inv. 198,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 500,3 per 1 000 inv. 499,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,0 % −0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 58 877 56 414 10 633 801
Mediannettoinkomst 298 200 kr/inv. 301 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 25,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 40,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 209 kr/inv. 10 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,3 % 83,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,7 % 85,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,2 % 51,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Elever i kulturskola, andel 10,5 % 11,2 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 536 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,30 lån/inv 4,56 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 61,2 % (bättre värde) 41,5 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 5,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Cykelväg per invånare 3,09 m/inv (bättre värde) 2,38 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 90,8 % (bättre värde) 78,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 6,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % (bättre värde) 8,7 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Trollhättan jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trollhättan Uddevalla Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 46,9 % (bättre värde) 42,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Uddevalla har lägre kommunalskatt (33,64 %) jämfört med Trollhättan (33,84 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Trollhättan (230,8 poäng) 10,0 poäng högre än Uddevalla (220,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Trollhättan eller flytta till Uddevalla.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Trollhättan eller Uddevalla?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Trollhättan och 33,64 % i Uddevalla (2026). Uddevalla har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Trollhättan eller Uddevalla?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,8 poäng i Trollhättan och 220,8 poäng i Uddevalla (2026). Trollhättan har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Trollhättan eller Uddevalla?

Trollhättan har 59 265 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Trollhättan är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 200 kr i Trollhättan och 392 400 kr i Uddevalla per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 57 jämförbara nyckeltal mellan Trollhättan och Uddevalla.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.