Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Mölndal vs Skövde — vilket är bäst att bo i?

Mölndal har 72 128 invånare och Skövde har 58 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Mölndal ett bättre värde på 39 och Skövde på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Folkmängd jämförs ej 72 128 58 272 10 605 529
Befolkningsförändring 1,0 % 0,5 % 0,2 %
Medelålder 40,2 år 41,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 16,5 % 20,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,6 % 22,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,2 % 17,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Kommunal skattesats 31,99 % (bättre värde) 33,09 % 32,38 %
Årets resultat 5 394 kr/inv. (bättre värde) 4 686 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 54,7 % (bättre värde) 36,7 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 66 098 kr/inv. 68 651 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Meritvärde åk 9 239,2 poäng (bättre värde) 218,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 240,8 poäng (bättre värde) 219,9 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,7 % (bättre värde) 81,7 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 77,2 % (bättre värde) 66,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 12,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 184 679 kr 173 533 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,8 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85 % 86 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 70 dagar 27 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Medellivslängd 82,4 år (bättre värde) 82,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,6 dagar (bättre värde) 12,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,1 % (bättre värde) 9,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,2 % 96,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 76,6 % (bättre värde) 72,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,4 % (bättre värde) 6,4 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,5 % (bättre värde) 67,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 24,1 % (bättre värde) 32,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,6 % (bättre värde) 3,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,9 % 84,6 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 9 544 per 100 000 inv. 9 430 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,4 % (bättre värde) 3,9 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 457 400 kr (bättre värde) 414 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % (bättre värde) 82,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,3 index (0–100) (bättre värde) 71,8 index (0–100)
Utpendling, andel 67,9 % 20,8 %
Inpendling, andel 72,7 % 37,2 %

Miljö

Miljö — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Insamlat kommunalt avfall 373 kg/inv (bättre värde) 404 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 30 % (bättre värde)
Andel elbilar 14,5 % (bättre värde) 7,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,22 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 9,55 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 8,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 75,82 kr/kvm (bättre värde) 100,88 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 21 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 106 kr/kvm (bättre värde) 120 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 200 kr/kvm 189 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 44 698 kr/kvm 24 603 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 40 077 kr/kvm 18 157 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 42 320 kr/kvm 25 607 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 156,9 per 1 000 inv. 226,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 144,7 per 1 000 inv. 98,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 162,2 per 1 000 inv. 185,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 463,8 per 1 000 inv. 510,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 39,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 15,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,2 % 2,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 72 375 59 141 10 633 801
Mediannettoinkomst 357 700 kr/inv. (bättre värde) 316 100 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 12,5 per 100 000 inv. 12,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 30 kr/inv. 1 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % (bättre värde) 82,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,3 % (bättre värde) 51,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Elever i kulturskola, andel 11,0 % (bättre värde) 9,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 3 291 kr/elev 1 858 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,99 lån/inv (bättre värde) 4,56 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 79,0 % (bättre värde) 64,7 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,8 % 3,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Cykelväg per invånare 2,40 m/inv 3,19 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 92,2 % (bättre värde) 84,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 8,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mölndal jämfört med Skövde, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Skövde Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 61,2 % (bättre värde) 47,0 % 48,5 %

Sammanfattning

Mölndal har lägre kommunalskatt (31,99 %) jämfört med Skövde (33,09 %), en skillnad på 1,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mölndal (239,2 poäng) 20,5 poäng högre än Skövde (218,7 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Mölndal (457 400 kr) än i Skövde (414 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mölndal eller flytta till Skövde.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mölndal eller Skövde?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,99 % i Mölndal och 33,09 % i Skövde (2026). Mölndal har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,10 procentenheter motsvarar i storleksordningen 385 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mölndal eller Skövde?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 239,2 poäng i Mölndal och 218,7 poäng i Skövde (2025). Mölndal har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Mölndal eller Skövde?

Mölndal har 72 128 invånare och Skövde har 58 272 (2025). Mölndal är alltså den största av de två kommunerna. Mölndal har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Skövde. Medianinkomsten (20–64 år) är 457 400 kr i Mölndal och 414 800 kr i Skövde per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare