Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Mölndal vs Trollhättan — vilket är bäst att bo i?

Mölndal har 72 128 invånare och Trollhättan har 59 265 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Mölndal ett bättre värde på 44 och Trollhättan på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Folkmängd jämförs ej 72 128 59 265 10 605 529
Befolkningsförändring 1,0 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 40,2 år 41,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 16,5 % 20,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,6 % 23,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,2 % 23,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Kommunal skattesats 31,99 % (bättre värde) 33,84 % 32,38 %
Årets resultat 5 394 kr/inv. (bättre värde) 3 374 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 54,7 % 58,8 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 66 098 kr/inv. 74 110 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Meritvärde åk 9 236,6 poäng (bättre värde) 230,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 237,6 poäng (bättre värde) 232,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,6 % (bättre värde) 82,7 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,7 % (bättre värde) 70,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 12,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 184 679 kr 203 099 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,8 barn/årsarbetare (2024) 5,7 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,7 % (bättre värde) 81,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 70 dagar (2024) 82 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,4 år (bättre värde) 81,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,6 dagar (bättre värde) 12,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,1 % (bättre värde) 9,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,2 % (bättre värde) 93,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 76,6 % (bättre värde) 72,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,4 % (bättre värde) 6,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,5 % (bättre värde) 64,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 24,1 % 33,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,6 % (bättre värde) 4,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,9 % (bättre värde) 77,4 % 79,4 %
Anmälda brott 9 544 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 986 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,7 % (bättre värde) 8,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 457 400 kr (bättre värde) 390 200 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % (bättre värde) 78,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,3 index (0–100) 77,5 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 67,9 % 36,1 % –
Inpendling, andel 72,7 % 38,7 % –

Miljö

Miljö — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Insamlat kommunalt avfall 355 kg/inv (bättre värde) 377 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % (2024) 23 % (2025) –
Andel elbilar 14,5 % (bättre värde) 8,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,22 ton CO2-ekv/inv 2,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % (bättre värde) 16,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 75,82 kr/kvm (bättre värde) 100,58 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,04 kr/kvm 20,93 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 106 kr/kvm (bättre värde) 114 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 200 kr/kvm (bättre värde) 210 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 44 698 kr/kvm 23 821 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 40 077 kr/kvm 18 283 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 42 320 kr/kvm 24 405 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 156,9 per 1 000 inv. 211,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 144,7 per 1 000 inv. 115,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 162,2 per 1 000 inv. 173,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 463,8 per 1 000 inv. 500,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 15,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,2 % 0,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 72 375 58 877 10 633 801
Mediannettoinkomst 357 700 kr/inv. (bättre värde) 298 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 12,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 25,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 30 kr/inv. 209 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,6 % (bättre värde) 83,3 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,5 % (bättre värde) 84,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,3 % (bättre värde) 50,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Elever i kulturskola, andel 11,0 % (bättre värde) 10,5 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 3 291 kr/elev (2024) 2 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,99 lån/inv (bättre värde) 4,30 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 79,0 % (bättre värde) 61,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,8 % (bättre värde) 6,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Cykelväg per invånare 2,40 m/inv 3,09 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 92,2 % (bättre värde) 90,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 7,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 8,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mölndal jämfört med Trollhättan, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mölndal Trollhättan Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 61,2 % (bättre värde) 46,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Mölndal har lägre kommunalskatt (31,99 %) jämfört med Trollhättan (33,84 %), en skillnad på 1,85 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mölndal (236,6 poäng) 5,8 poäng högre än Trollhättan (230,8 poäng). Medianinkomsten är 17 % högre i Mölndal (457 400 kr) än i Trollhättan (390 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mölndal eller flytta till Trollhättan.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mölndal eller Trollhättan?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,99 % i Mölndal och 33,84 % i Trollhättan (2026). Mölndal har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,85 procentenheter motsvarar ungefär 390 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mölndal eller Trollhättan?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 236,6 poäng i Mölndal och 230,8 poäng i Trollhättan (2026). Mölndal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mölndal eller Trollhättan?

Mölndal har 72 128 invånare och Trollhättan har 59 265 (2025). Mölndal är alltså den större av de två kommunerna. Mölndal har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Trollhättan. Medianinkomsten (20–64 år) är 457 400 kr i Mölndal och 390 200 kr i Trollhättan per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Mölndal och Trollhättan.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.