Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Kumla vs Örebro — vilket är bäst att bo i?

Kumla har 22 665 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Örebro ett bättre värde på 27 och Kumla på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Folkmängd jämförs ej 22 665 160 687 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 41,7 år 40,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,4 % 19,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,5 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,4 % 19,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Kommunal skattesats 33,84 % 33,65 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 450 kr/inv. (bättre värde) 2 381 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 64,0 % (bättre värde) 32,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 437 kr/inv. 68 571 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 224,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,4 poäng 225,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,7 % 81,0 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 69,1 % 69,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare (bättre värde) 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 180 628 kr 191 155 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83,8 % (bättre värde) 82,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 79 dagar 67 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,7 dagar 9,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 9,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,4 % (bättre värde) 93,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (2022) 72,7 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,1 % (2022) 4,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (2022) 62,2 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,1 % 27,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,4 % 4,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,1 % (2024) 76,2 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 796 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 915 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 % (bättre värde) 7,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 397 800 kr (bättre värde) 378 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,9 per 1 000 inv. 10,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 % (bättre värde) 79,2 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,3 index (0–100) (bättre värde) 75,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 62,6 % 17,0 % –
Inpendling, andel 46,8 % 24,9 % –

Miljö

Miljö — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Insamlat kommunalt avfall 542 kg/inv 368 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % 66 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,1 % 6,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,51 ton CO2-ekv/inv 2,60 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 11,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 100,35 kr/kvm 59,82 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,46 kr/kvm 20,27 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 146 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm 219 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 21 251 kr/kvm 28 401 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 13 871 kr/kvm 24 208 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 22 941 kr/kvm 24 802 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 193,0 per 1 000 inv. 297,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,4 per 1 000 inv. 97,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 223,5 per 1 000 inv. 129,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 458,9 per 1 000 inv. 524,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,6 per 1 000 inv. 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,7 % 2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 961 162 633 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 700 kr/inv. (bättre värde) 294 300 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv. 17,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 759 kr/inv. 353 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 % 85,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,7 % (bättre värde) 86,6 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 53,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Elever i kulturskola, andel 12,1 % (bättre värde) 9,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 935 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 518 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,23 lån/inv (bättre värde) 4,21 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,4 % (2024) 58,7 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 4,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Cykelväg per invånare 4,15 m/inv (bättre värde) 3,56 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,6 % 86,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,5 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 20,1 % (bättre värde) 12,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kumla jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Örebro Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,0 % 49,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Örebro har lägre kommunalskatt (33,65 %) jämfört med Kumla (33,84 %), en skillnad på 0,19 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Örebro (224,5 poäng) 13,7 poäng högre än Kumla (210,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kumla eller flytta till Örebro.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kumla eller Örebro?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Kumla och 33,65 % i Örebro (2026). Örebro har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,19 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kumla eller Örebro?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Kumla och 224,5 poäng i Örebro (2026). Örebro har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kumla eller Örebro?

Kumla har 22 665 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Örebro är alltså den större av de två kommunerna. Örebro har ungefär 7,1 gånger fler invånare än Kumla. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 800 kr i Kumla och 378 000 kr i Örebro per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Kumla och Örebro.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.