Lindesberg
13
nyckeltal i topp
vs
Örebro
40
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Folkmängd jämförs ej 23 014 160 687 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % 0,3 % 0,2 % Medelålder 45,4 år 40,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 19,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,8 % 22,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,0 % 19,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Kommunal skattesats 34,60 % 33,65 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 1 498 kr/inv. 2 381 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 34,9 %
★
(bättre värde) 32,7 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 74 866 kr/inv. 68 571 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Meritvärde åk 9 202,4 poäng 224,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,6 poäng 225,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,5 % 81,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,6 % 69,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 202 626 kr 191 155 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,7 år 81,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,4 dagar 9,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,7 % 9,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,1 % 93,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % (2022) 72,7 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,4 % (2022) 4,8 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,6 % (2022) 62,2 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,5 %
★
(bättre värde) 76,2 % 79,4 % Anmälda brott 8 610 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 915 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,1 %
★
(bättre värde) 7,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 900 kr
★
(bättre värde) 378 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,1 %
★
(bättre värde) 79,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 64,2 index (0–100) 75,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 29,2 % 17,0 % – Inpendling, andel 24,6 % 24,9 % –
Boende Boende — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,5 % 11,7 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 136,59 kr/kvm 59,82 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40,52 kr/kvm 20,27 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm
★
(bättre värde) 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 203 kr/kvm
★
(bättre värde) 219 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 653 kr/kvm 28 401 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 571 kr/kvm 24 208 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 968 kr/kvm 24 802 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 188,2 per 1 000 inv. 297,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 97,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 287,6 per 1 000 inv. 129,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 522,9 per 1 000 inv. 524,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,8 per 1 000 inv. 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % 2,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 494 162 633 10 633 801 Mediannettoinkomst 281 800 kr/inv. 294 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 13,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 17,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 353 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,6 % 85,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,4 % 86,6 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,2 % 53,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 38,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 40,3 % 58,7 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % 4,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv 3,56 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,7 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lindesberg jämfört med Örebro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Örebro
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 6,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % 12,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Örebro har lägre kommunalskatt (33,65 %) jämfört med Lindesberg (34,60 %), en skillnad på 0,95 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Örebro (224,5 poäng) 22,1 poäng högre än Lindesberg (202,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lindesberg eller flytta till Örebro .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lindesberg eller Örebro? Den totala kommunala skattesatsen är 34,60 % i Lindesberg och 33,65 % i Örebro (2026). Örebro har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,95 procentenheter motsvarar ungefär 200 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lindesberg eller Örebro? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,4 poäng i Lindesberg och 224,5 poäng i Örebro (2026). Örebro har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 22,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Lindesberg eller Örebro? Lindesberg har 23 014 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Örebro är alltså den större av de två kommunerna. Örebro har ungefär 7,0 gånger fler invånare än Lindesberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 900 kr i Lindesberg och 378 000 kr i Örebro per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.