Kumla
35
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 665 5 397 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 41,7 år 48,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 20,4 % 31,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,5 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,4 % 18,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 214,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,4 poäng 217,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,7 % 81,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 69,1 % 72,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 11,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 180 628 kr 226 706 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år
★
(bättre värde) 80,0 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,7 dagar
★
(bättre värde) 14,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,4 %
★
(bättre värde) 90,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (2022)
★
(bättre värde) 62,1 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,1 % (2022)
★
(bättre värde) 5,4 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (2022)
★
(bättre värde) 56,2 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,1 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 796 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 998 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 %
★
(bättre värde) 5,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 %
★
(bättre värde) 4,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 397 800 kr
★
(bättre värde) 375 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 %
★
(bättre värde) 79,9 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,3 index (0–100)
★
(bättre värde) 72,3 index (0–100) – Utpendling, andel 62,6 % 35,4 % – Inpendling, andel 46,8 % 33,2 % –
Boende Boende — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 %
★
(bättre värde) 18,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 100,35 kr/kvm 94,21 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,46 kr/kvm
★
(bättre värde) 46,09 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm
★
(bättre värde) 224 kr/kvm – Fastighetspris småhus 21 251 kr/kvm 11 128 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 13 871 kr/kvm 4 925 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 22 941 kr/kvm 16 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 193,0 per 1 000 inv. 210,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 42,4 per 1 000 inv. 24,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 223,5 per 1 000 inv. 339,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 458,9 per 1 000 inv. 574,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,7 % −4,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 961 5 135 10 633 801 Mediannettoinkomst 301 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 268 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 759 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 %
★
(bättre värde) 82,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,7 %
★
(bättre värde) 85,0 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 %
★
(bättre värde) 45,0 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 48,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Cykelväg per invånare 4,15 m/inv 4,28 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 96,4 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,6 %
★
(bättre värde) 44,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kumla jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Laxå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,5 % 6,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 20,1 %
★
(bättre värde) 11,3 % 9,0 %
Sammanfattning Kumla har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Laxå (35,00 %), en skillnad på 1,16 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Laxå (214,7 poäng) 3,9 poäng högre än Kumla (210,8 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Kumla (397 800 kr) än i Laxå (375 300 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kumla eller flytta till Laxå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kumla eller Laxå? Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Kumla och 35,00 % i Laxå (2026). Kumla har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,16 procentenheter motsvarar ungefär 250 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kumla eller Laxå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Kumla och 214,7 poäng i Laxå (2026). Laxå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kumla eller Laxå? Kumla har 22 665 invånare och Laxå har 5 397 (2025). Kumla är alltså den större av de två kommunerna. Kumla har ungefär 4,2 gånger fler invånare än Laxå. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 800 kr i Kumla och 375 300 kr i Laxå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.