Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Laxå vs Lindesberg — vilket är bäst att bo i?

Laxå har 5 397 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Lindesberg ett bättre värde på 31 och Laxå på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Folkmängd jämförs ej 5 397 23 014 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 48,1 år 45,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,0 % 26,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,7 % 21,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,2 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Kommunal skattesats 35,00 % 34,60 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 703 kr/inv. (bättre värde) 1 498 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 19,3 % 34,9 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 976 kr/inv. 74 866 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Meritvärde åk 9 211,6 poäng (bättre värde) 188,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,4 poäng (bättre värde) 191,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,3 % (bättre värde) 74,6 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,2 % (bättre värde) 56,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 226 706 kr 202 626 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92 % (bättre värde) 89 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar (bättre värde) 110 dagar

Hälsa

Hälsa — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Medellivslängd 80,0 år 80,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,3 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,3 % 9,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,6 % 92,1 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 62,1 % 63,5 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,4 % 5,4 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,2 % 61,6 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 43,3 % 34,6 % (bättre värde) 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,4 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,5 % 79,4 %
Anmälda brott 10 998 per 100 000 inv. 8 610 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,4 % 5,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 300 kr 382 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 6,2 per 1 000 inv. 10,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,9 % 81,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 72,3 index (0–100) (bättre värde) 64,2 index (0–100)
Utpendling, andel 35,4 % 29,2 %
Inpendling, andel 33,2 % 24,6 %

Miljö

Miljö — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 531 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 36 % (bättre värde) 24 %
Andel elbilar 3,4 % 3,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,93 ton CO2-ekv/inv 5,50 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,2 % 17,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 94,21 kr/kvm (bättre värde) 136,59 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 46 kr/år 41 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 126 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm 203 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 11 128 kr/kvm 11 653 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 4 925 kr/kvm 8 571 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 565 kr/kvm 16 968 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 210,1 per 1 000 inv. 188,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 24,6 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 339,4 per 1 000 inv. 287,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 574,2 per 1 000 inv. 522,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,6 % −2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 135 22 494 10 633 801
Mediannettoinkomst 268 300 kr/inv. 281 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 13,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % (bättre värde) 81,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 85,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,0 % 47,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Elever i kulturskola, andel 10,0 % 12,2 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 800 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,32 lån/inv (bättre värde) 3,83 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 40,3 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % (bättre värde) 5,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Cykelväg per invånare 4,28 m/inv (bättre värde) 2,29 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,4 % 99,3 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 44,1 % 58,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 6,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,3 % (bättre värde) 11,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Laxå jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Lindesberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,7 % 31,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Laxå och Lindesberg har nästan identisk kommunalskatt (35,00 % respektive 34,60 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Laxå (211,6 poäng) 23,6 poäng högre än Lindesberg (188,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Laxå eller flytta till Lindesberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Laxå eller Lindesberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,00 % i Laxå och 34,60 % i Lindesberg (2026). Lindesberg har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,40 procentenheter motsvarar i storleksordningen 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Laxå eller Lindesberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 211,6 poäng i Laxå och 188,0 poäng i Lindesberg (2025). Laxå har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 23,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Laxå eller Lindesberg?

Laxå har 5 397 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Lindesberg är alltså den största av de två kommunerna. Lindesberg har ungefär 4,3 gånger fler invånare än Laxå. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 300 kr i Laxå och 382 900 kr i Lindesberg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare