Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Kinda vs Mjölby — vilket är bäst att bo i?

Kinda har 9 924 invånare och Mjölby har 28 823 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Kinda ett bättre värde på 29 och Mjölby på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Folkmängd jämförs ej 9 924 28 823 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 46,2 år 42,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,4 % 22,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 23,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,6 % 13,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Kommunal skattesats 33,00 % (bättre värde) 33,45 % 32,38 %
Årets resultat 304 kr/inv. 1 351 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 41,3 % (bättre värde) 35,0 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 049 kr/inv. 71 124 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Meritvärde åk 9 210,7 poäng (bättre värde) 207,2 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,2 poäng (bättre värde) 209,9 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 71,9 % 77,2 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 62,5 % (bättre värde) 58,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 624 kr 176 208 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88 % (bättre värde) 86 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 18 dagar (bättre värde) 72 dagar

Hälsa

Hälsa — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Medellivslängd 82,5 år (bättre värde) 82,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 10,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,2 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,8 % 94,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,2 % 68,9 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,2 % 4,8 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,5 % (bättre värde) 59,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 37,2 % 29,3 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,8 % (bättre värde) 4,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,8 % (bättre värde) 79,9 % 79,4 %
Anmälda brott 5 382 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 997 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,6 % (bättre värde) 4,7 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,5 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 394 800 kr 404 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,2 % (bättre värde) 84,3 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100)
Utpendling, andel 37,9 % 44,6 %
Inpendling, andel 21,2 % 43,3 %

Miljö

Miljö — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Insamlat kommunalt avfall 364 kg/inv (bättre värde) 562 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % (bättre värde) 25 %
Andel elbilar 5,6 % 6,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,60 ton CO2-ekv/inv 5,23 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,5 % 11,9 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 80,70 kr/kvm 77,44 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 16 kr/år (bättre värde) 37 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm 210 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 18 961 kr/kvm 22 273 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 046 kr/kvm 15 111 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 24 346 kr/kvm 15 527 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 168,7 per 1 000 inv. 179,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 8,6 per 1 000 inv. 75,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 313,7 per 1 000 inv. 234,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 492,0 per 1 000 inv. 490,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,6 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 3,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 827 29 050 10 633 801
Mediannettoinkomst 298 000 kr/inv. 305 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 30,2 per 100 000 inv. 17,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 131 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,0 % (bättre värde) 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 87,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % (bättre värde) 48,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Elever i kulturskola, andel 9,1 % 16,2 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 345 kr/elev 670 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,13 lån/inv 5,82 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 67,2 % (bättre värde) 66,9 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % (bättre värde) 6,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Cykelväg per invånare 1,72 m/inv 3,70 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,2 % 99,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 38,9 % 46,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % 7,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,2 % (bättre värde) 9,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kinda jämfört med Mjölby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Mjölby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,8 % 37,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Kinda och Mjölby har nästan identisk kommunalskatt (33,00 % respektive 33,45 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kinda (210,7 poäng) 3,5 poäng högre än Mjölby (207,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kinda eller flytta till Mjölby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kinda eller Mjölby?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,00 % i Kinda och 33,45 % i Mjölby (2026). Kinda har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar i storleksordningen 158 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kinda eller Mjölby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,7 poäng i Kinda och 207,2 poäng i Mjölby (2025). Kinda har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Kinda eller Mjölby?

Kinda har 9 924 invånare och Mjölby har 28 823 (2025). Mjölby är alltså den största av de två kommunerna. Mjölby har ungefär 2,9 gånger fler invånare än Kinda. Medianinkomsten (20–64 år) är 394 800 kr i Kinda och 404 600 kr i Mjölby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare