Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Åtvidaberg vs Kinda — vilket är bäst att bo i?

Åtvidaberg har 11 490 invånare och Kinda har 9 924 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Kinda ett bättre värde på 30 och Åtvidaberg på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Folkmängd jämförs ej 11 490 9 924 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 45,7 år 46,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,2 % 28,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 21,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,3 % 9,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Kommunal skattesats 33,94 % 33,00 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 6 611 kr/inv. (bättre värde) 304 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 46,2 % (bättre värde) 41,3 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 315 kr/inv. 75 049 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Meritvärde åk 9 213,4 poäng (bättre värde) 200,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,4 poäng (bättre värde) 203,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,8 % (bättre värde) 72,7 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,3 % 67,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare (bättre värde) 10,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 169 812 kr 193 624 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,4 % (bättre värde) 88,0 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 79 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 41 dagar (2025) 18 dagar (2023) –

Hälsa

Hälsa — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år 82,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,8 dagar 11,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 9,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 % (bättre värde) 93,8 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % (bättre värde) 64,2 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,4 % 5,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,2 % 64,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,2 % 37,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 % (2023) 88,8 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 217 per 100 000 inv. 5 382 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,2 % 4,4 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 387 600 kr 394 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 5,9 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,2 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,7 index (0–100) – –
Utpendling, andel 48,6 % 37,9 % –
Inpendling, andel 20,4 % 21,2 % –

Miljö

Miljö — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Insamlat kommunalt avfall 446 kg/inv (bättre värde) 457 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % 28 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,1 % 5,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,05 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 8,60 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,4 % (bättre värde) 15,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 104,21 kr/kvm 80,70 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,71 kr/kvm 16,38 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 146 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 209 kr/kvm (bättre värde) 213 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 16 669 kr/kvm 18 961 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 797 kr/kvm 21 046 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 729 kr/kvm 24 346 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,1 per 1 000 inv. 168,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 40,9 per 1 000 inv. 8,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 300,2 per 1 000 inv. 313,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 518,2 per 1 000 inv. 492,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,6 % −0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 372 9 827 10 633 801
Mediannettoinkomst 286 800 kr/inv. 298 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 30,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 48 kr/inv. 131 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,5 % 85,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,8 % 87,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 51,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Elever i kulturskola, andel 8,0 % 9,1 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 055 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 345 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,00 lån/inv 5,13 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,8 % (2023) 67,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 5,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Cykelväg per invånare 3,14 m/inv (bättre värde) 1,72 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,1 % (bättre värde) 95,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 48,3 % (bättre värde) 38,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 7,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 12,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Åtvidaberg jämfört med Kinda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Kinda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,4 % 35,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Kinda har lägre kommunalskatt (33,00 %) jämfört med Åtvidaberg (33,94 %), en skillnad på 0,94 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Åtvidaberg (213,4 poäng) 12,6 poäng högre än Kinda (200,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Åtvidaberg eller flytta till Kinda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Åtvidaberg eller Kinda?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,94 % i Åtvidaberg och 33,00 % i Kinda (2026). Kinda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,94 procentenheter motsvarar ungefär 200 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Åtvidaberg eller Kinda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,4 poäng i Åtvidaberg och 200,8 poäng i Kinda (2026). Åtvidaberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Åtvidaberg eller Kinda?

Åtvidaberg har 11 490 invånare och Kinda har 9 924 (2025). Åtvidaberg är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 600 kr i Åtvidaberg och 394 800 kr i Kinda per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Åtvidaberg och Kinda.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.