Jämförelse · Dalarnas län
Hedemora vs Rättvik — vilket är bäst att bo i? Hedemora har 15 025 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Rättvik ett bättre värde på 35 och Hedemora på 21.
Hedemora
21
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Rättvik
35
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Folkmängd jämförs ej 15 025 10 978 10 605 529 Befolkningsförändring −1,7 % −0,2 % 0,2 % Medelålder 46,4 år 49,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 34,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,0 % 17,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,5 % 7,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Meritvärde åk 9 199,8 poäng 208,9 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,8 poäng 211,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 80,2 % 82,1 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,1 % 66,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 212 084 kr 210 970 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Medellivslängd 80,4 år 82,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,9 dagar
★
(bättre värde) 15,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 12,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,1 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 65,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,1 % 5,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % 63,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,4 % 94,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 665 per 100 000 inv. 9 829 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,0 % 3,1 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 3,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 375 800 kr
★
(bättre värde) 375 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % 84,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,0 index (0–100) – – Utpendling, andel 34,0 % 36,5 % – Inpendling, andel 29,0 % 23,6 % –
Boende Boende — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % 8,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,04 kr/kvm
★
(bättre värde) 125,35 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år
★
(bättre värde) 32 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm
★
(bättre värde) 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm
★
(bättre värde) 261 kr/kvm – Fastighetspris småhus 12 863 kr/kvm 18 132 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 672 kr/kvm 14 826 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 412 kr/kvm 19 617 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 182,5 per 1 000 inv. 144,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 74,4 per 1 000 inv. 63,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 325,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 551,7 per 1 000 inv. 534,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,8 % −0,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 642 10 931 10 633 801 Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 276 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 46,6 per 100 000 inv. 36,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 946 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 84,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,2 % 50,8 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 38,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 46,7 % 73,3 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Cykelväg per invånare 1,97 m/inv
★
(bättre värde) 1,78 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 68,6 %
★
(bättre värde) 62,0 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hedemora jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Rättvik
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 7,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 %
★
(bättre värde) 8,9 % 9,0 %
Sammanfattning Hedemora och Rättvik har nästan identisk kommunalskatt (34,15 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Rättvik (208,9 poäng) 9,1 poäng högre än Hedemora (199,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hedemora eller flytta till Rättvik .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hedemora eller Rättvik? Den totala kommunala skattesatsen är 34,15 % i Hedemora och 33,80 % i Rättvik (2026). Rättvik har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hedemora eller Rättvik? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 199,8 poäng i Hedemora och 208,9 poäng i Rättvik (2025). Rättvik har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Hedemora eller Rättvik? Hedemora har 15 025 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Hedemora är alltså den största av de två kommunerna. Hedemora har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Rättvik. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 800 kr i Hedemora och 375 400 kr i Rättvik per år. Källa: SCB via Kolada.