Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Hedemora vs Leksand — vilket är bäst att bo i?

Hedemora har 15 025 invånare och Leksand har 16 167 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Leksand ett bättre värde på 47 och Hedemora på 9.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Folkmängd jämförs ej 15 025 16 167 10 605 529
Befolkningsförändring −1,7 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 46,4 år 47,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 30,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,0 % 20,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,5 % 10,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Kommunal skattesats 34,15 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 149 kr/inv. 23 510 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 57,4 % 57,6 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 660 kr/inv. 69 872 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Meritvärde åk 9 199,8 poäng 229,3 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,8 poäng 230,8 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,2 % 80,4 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 62,1 % 72,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 084 kr 184 076 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85 % (bättre värde) 84 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 88 % (bättre värde) 86 % 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar 31 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Medellivslängd 80,4 år 82,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,9 dagar 11,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 12,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,1 % 94,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 70,1 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,1 % 2,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % 68,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 28,2 % 23,5 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,3 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,4 % 94,7 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 665 per 100 000 inv. 5 727 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,0 % 2,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 2,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 800 kr 389 200 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % 85,5 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,0 index (0–100) 88,7 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 34,0 % 30,4 %
Inpendling, andel 29,0 % 24,5 %

Miljö

Miljö — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Insamlat kommunalt avfall 438 kg/inv (bättre värde) 559 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 29 % (bättre värde)
Andel elbilar 3,6 % 4,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,64 ton CO2-ekv/inv 3,28 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % 10,8 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,04 kr/kvm (bättre värde) 134,28 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 31 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm (bättre värde) 142 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm (bättre värde) 261 kr/kvm
Fastighetspris småhus 12 863 kr/kvm 24 595 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 672 kr/kvm 21 429 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 412 kr/kvm 27 195 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 182,5 per 1 000 inv. 163,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 74,4 per 1 000 inv. 28,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 327,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 551,7 per 1 000 inv. 520,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,8 % 2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 642 16 281 10 633 801
Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv. 294 500 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 46,6 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 86,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 88,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,2 % 55,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Elever i kulturskola, andel 17,9 % 23,6 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 165 kr/elev 1 003 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,52 lån/inv 6,38 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 46,7 % 73,1 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Cykelväg per invånare 1,97 m/inv 3,23 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 68,6 % 70,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 5,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % 17,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hedemora jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Leksand Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,4 % 41,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hedemora och Leksand har nästan identisk kommunalskatt (34,15 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Leksand (229,3 poäng) 29,5 poäng högre än Hedemora (199,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hedemora eller flytta till Leksand.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hedemora eller Leksand?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,15 % i Hedemora och 33,80 % i Leksand (2026). Leksand har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hedemora eller Leksand?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 199,8 poäng i Hedemora och 229,3 poäng i Leksand (2025). Leksand har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 29,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hedemora eller Leksand?

Hedemora har 15 025 invånare och Leksand har 16 167 (2025). Leksand är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 800 kr i Hedemora och 389 200 kr i Leksand per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare