Kommunatlas
Jämförelse · Västernorrlands län

Härnösand vs Timrå — vilket är bäst att bo i?

Härnösand har 24 348 invånare och Timrå har 17 465 (2025). Båda kommunerna ligger i Västernorrlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Timrå ett bättre värde på 26 och Härnösand på 25.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Folkmängd jämförs ej 24 348 17 465 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 45,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,8 % 24,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 21,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,6 % 10,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Kommunal skattesats 34,63 % 34,38 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 972 kr/inv. (bättre värde) −992 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 15,9 % (bättre värde) 5,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 274 kr/inv. 74 432 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Meritvärde åk 9 201,3 poäng 203,7 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 202,8 poäng 204,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 65,8 % 74,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 52,5 % 64,2 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 188 215 kr 194 763 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (2025) 5,2 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 81,2 % 83,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 78 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 145 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,9 år (bättre värde) 79,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,8 dagar (bättre värde) 14,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 % (bättre värde) 11,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 % 95,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,3 % (bättre värde) 65,0 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,1 % (bättre värde) 6,4 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,0 % (bättre värde) 59,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,5 % (2023) 26,0 % (2025) 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 4,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,0 % 84,7 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 12 030 per 100 000 inv. 8 066 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,7 % 6,9 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % (bättre värde) 5,4 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 300 kr 397 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,2 % 83,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 86,1 index (0–100) (bättre värde) 80,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 23,7 % 59,7 % –
Inpendling, andel 19,1 % 39,4 % –

Miljö

Miljö — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Insamlat kommunalt avfall 417 kg/inv (bättre värde) 446 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % (bättre värde) 14 % –
Andel elbilar 4,6 % (bättre värde) 4,2 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,35 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,40 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 % (bättre värde) 11,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 94,88 kr/kvm (bättre värde) 127,48 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,03 kr/kvm 23,00 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 96 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 206 kr/kvm (bättre värde) 256 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 13 019 kr/kvm 15 415 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 182 kr/kvm 7 504 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 244 kr/kvm 16 767 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 181,5 per 1 000 inv. 139,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 121,2 per 1 000 inv. 107,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 246,4 per 1 000 inv. 264,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 549,5 per 1 000 inv. 511,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,1 % −2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 465 16 917 10 633 801
Mediannettoinkomst 277 900 kr/inv. 296 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,7 per 100 000 inv. 28,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 78 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,2 % (bättre värde) 83,0 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,8 % 84,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,3 % (bättre värde) 44,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Elever i kulturskola, andel 13,0 % (2017) 9,0 % (2022) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 5 kr/elev (2020) 608 kr/elev (2022) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,05 lån/inv (bättre värde) 3,32 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 60,9 % 65,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % (bättre värde) 6,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Cykelväg per invånare 2,40 m/inv (bättre värde) 2,36 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 84,2 % (bättre värde) 75,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 8,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % 11,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Härnösand jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Timrå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 43,4 % (bättre värde) 33,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Timrå har lägre kommunalskatt (34,38 %) jämfört med Härnösand (34,63 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Timrå (203,7 poäng) 2,4 poäng högre än Härnösand (201,3 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Timrå (397 300 kr) än i Härnösand (375 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Härnösand eller flytta till Timrå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Härnösand eller Timrå?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Härnösand och 34,38 % i Timrå (2026). Timrå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Härnösand eller Timrå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 201,3 poäng i Härnösand och 203,7 poäng i Timrå (2026). Timrå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Härnösand eller Timrå?

Härnösand har 24 348 invånare och Timrå har 17 465 (2025). Härnösand är alltså den större av de två kommunerna. Härnösand har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Timrå. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 300 kr i Härnösand och 397 300 kr i Timrå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Härnösand och Timrå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.