Jämförelse · Västernorrlands län
Härnösand vs Kramfors — vilket är bäst att bo i? Härnösand har 24 348 invånare och Kramfors har 17 390 (2025). Båda kommunerna ligger i Västernorrlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Härnösand ett bättre värde på 36 och Kramfors på 20.
Härnösand
36
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Kramfors
20
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Folkmängd jämförs ej 24 348 17 390 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 48,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,8 % 30,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 18,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,6 % 14,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Kommunal skattesats 34,63 % 34,43 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 972 kr/inv. 2 377 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 15,9 % 30,8 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 80 274 kr/inv. 78 538 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Meritvärde åk 9 209,7 poäng
★
(bättre värde) 200,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,7 poäng
★
(bättre värde) 202,7 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 74,7 % 77,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,8 %
★
(bättre värde) 54,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 10,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 188 215 kr 203 457 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Medellivslängd 79,9 år
★
(bättre värde) 78,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,8 dagar
★
(bättre värde) 16,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 10,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 %
★
(bättre värde) 89,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,3 % 67,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,1 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,0 %
★
(bättre värde) 60,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,0 % 86,6 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 030 per 100 000 inv. 11 353 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,6 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 4,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 375 300 kr
★
(bättre värde) 365 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,2 %
★
(bättre värde) 79,6 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 86,1 index (0–100)
★
(bättre värde) 80,2 index (0–100) – Utpendling, andel 23,7 % 18,1 % – Inpendling, andel 19,1 % 17,8 % –
Boende Boende — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 %
★
(bättre värde) 14,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 94,88 kr/kvm
★
(bättre värde) 124,31 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år
★
(bättre värde) 38 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 96 kr/kvm
★
(bättre värde) 133 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 206 kr/kvm
★
(bättre värde) 261 kr/kvm – Fastighetspris småhus 13 019 kr/kvm 5 536 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 182 kr/kvm 4 323 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 23 244 kr/kvm 14 145 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 181,5 per 1 000 inv. 197,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 121,2 per 1 000 inv. 19,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 246,4 per 1 000 inv. 361,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 549,5 per 1 000 inv. 579,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,1 % −4,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 465 16 680 10 633 801 Mediannettoinkomst 277 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 264 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 28,7 per 100 000 inv. 17,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 78 kr/inv. 545 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,3 %
★
(bättre värde) 45,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 46,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 60,9 %
★
(bättre värde) 49,1 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 %
★
(bättre värde) 6,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Cykelväg per invånare 2,40 m/inv 2,67 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 84,2 %
★
(bättre värde) 59,0 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Härnösand jämfört med Kramfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Kramfors
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 6,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % 10,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Härnösand och Kramfors har nästan identisk kommunalskatt (34,63 % respektive 34,43 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Härnösand (209,7 poäng) 9,0 poäng högre än Kramfors (200,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Härnösand eller flytta till Kramfors .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Härnösand eller Kramfors? Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Härnösand och 34,43 % i Kramfors (2026). Kramfors har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Härnösand eller Kramfors? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,7 poäng i Härnösand och 200,7 poäng i Kramfors (2025). Härnösand har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Härnösand eller Kramfors? Härnösand har 24 348 invånare och Kramfors har 17 390 (2025). Härnösand är alltså den största av de två kommunerna. Härnösand har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Kramfors. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 300 kr i Härnösand och 365 400 kr i Kramfors per år. Källa: SCB via Kolada.